JYVÄSKYLÄ  KV  , K-SKPM ja SA-FA-mestaruus  VESANKA   21-22.7.2007  järj.  KSVKK
International Jyväs Coursing 2007 ja Keski-Suomen kennelpiirin mestaruus
Vesanka 21-22.7.2007. Periteiseksi käyneet KSVKK:n KV-kisat juostiin tutulla kumpuilevalla niittypellolla, johon ratamestari
 rakentanut pitkät radat la 700m ja su 800m.Säähaltijan kanssa oli varmaan asiat sovittu, koska ilmat suosi meitä, lämpöä ja
aurinkoa riitti.La roduissa huippusuoritukset olivat hakusassa niinkin suuresta koiramäärästä(102). Parhaipiin suorituksiin voidaan
laskea portugalipodengon voittajansuoritus, diskejä valitettavasti jouduttiin jakamaan kolme.Su päivä oli koiramäärälliseti
huomattavasti pienempi (57), mutta suorituksientaso lauantaista paranivat, ibizanpodencon voittajan suoritus jäi erityisesti
mieleen, diskejä tuli vain yksi. Tiina Flyström toimi salukien aikanaylituomarina.Palkintotuomarikokelaat Liisa Valtanen ja
Tiia Lyytinen suorittivat tehtäväthyväksytysti.Kilpailunjohtaja harj. Marjo Rantanen myös suoritti tehtävän hyväksytysti.Kisan järjestäjille
täytyyn antaa suuri, suuri ja vielä yksi suuri KIITOS tosionnistuneista kisa järjetelyistä, ja varsinkin kuulutus joka toimi tosi
mallikkaasti. Allekirjoittaneelle tämä kilpailu oli ensimmäinen ylituomarina.                Peter Rönn               
no Nimi / Name S/ikä Ser Titt. Säkä Omistaja / Owner kerho pis sij fin yht sij huom
Whippet  - Nartut  - Hundinnen - Femelles Kansainvälinen luokka
108 Softrack Evelyn N/3,1 3 45,7 Hakala Anu PVK 241 1 246 487 1  SERTK
3010 Sökövintin Hemera N/5,0 3 47,0 Savela Seppo MIVIKS 221 2 252 473 2  SERTK
522 Puhurin Yearly Jacinth N/1,7 47,8 Koskela Tanja K-SVKK 217 5 243 460 3 K-SKPM SA
466 Ringmore Chapter and Verse N/1,6 47,0 Suojärvi Anna SSVK 221 2 236 457 4 CACIL SA
288 Tiger´s Chaos Supasonic Sista N/2,3 45,1 Mustonen Anne K-SVKK 217 5 225 442 5 V-CACIL, K-SKPM II SA
324 Carry On Jenna de Rosnay N/2,1 45,2 Rasku Kati & Vaaranmaa Anna LVKH 200 11 231 431 6  SA
3275 Tiger´s Chaos Xtrafit Plaudite N/3,4 3 47,8 Jutila Pirjo LVKH 215 7 216 431 7  SA
272 Jewgenistajan Rentunruusu N/3,1 1 47,4 Salo Mika OSVKH 200 11 229 429 8  SA
585 Refined Show Stopper N/1,4 47,4 Kero Heidi HVK 210 8 210 420 9  SA
445 Sökövintin CS-Cheetah N/1,6 1 47,4 Wiikinkoski Meri xx 221 2 198 419 10  SA
3276 Biswhip´s Cassiopeia N/3,8 4 45,0 Mäenpää Satu & Rantamäki Miikka LVKH 204 10 210 414 11  SA
145 Nyanssin Alluring Lady N/2,9 3 44,6 Huotari Väinö, Veera & Mikko K-SVKK 197 13 212 409 12  SA
580 Elviira N/1,2 45,4 Hakola Anna-Maria K-SVKK 207 9 195 402 13  SA
92 Jewgenistajan Rommi-Toti N/3,1 1 47,8 Saastamoinen Anne c/o Pitkänen Tiina SSVH 166 14 187 353 14  
Whippet  - Urokset - Ruden - Males Kansainvälinen luokka
88 Homely Luck´s Yukon Ultra U/3,3 1 50,5 Pitkäkaski Henna & Marko TVK 230 5 258 488 1  SERTK
316 Beschützer Alonso U/2,2 50,8 Narvanto Marja-Leena MIVIKS 233 4 254 487 2  SERTK
494 Refined Silent Shout U/1,4 50,3 Kalliokoski Markku LVKH 234 3 240 474 3  SA
232 Tuulikellon Coco U/2,7 Valio EM-06 48,5 Tuominen Tiina SSVK 244 1 230 474 4 CACIL SA
273 Tuulikellon Covisco U/2,7 3 51,0 Tuominen Tuire SSVK 228 6 242 470 5 V-CACIL SA
2762 Binki V. Dia-Robinne U/6,4vet Valio SMM-03,-04 49,5 Pitkäkaski Henna & Marko TVK 224 7 233 457 6  SA
3305 Tiger´s Chaos Xtralite Mate U/3,4 48,0 Onkamo Virpi & Winberg Sari OSVKH 214 9 218 432 7  SA
261 Tiger´s Chaos Supa Sappa U/2,3 49,6 Jäntti Jenni KSTK 209 13 219 428 8  SA
3277 Biswhip´s Crux U/3,8 2 50,5 Lähdesmäki Eija LVKH 210 12 217 427 9  SA
303 Tiger´s Chaos Supa Snoopa U/2,3 49,2 Onkamo Virpi & Winberg Sari OSVKH 209 13 217 426 10  SA
105 Besties Hillbilly U/4,2 4 50,7 Partanen Elsi W-H 211 11 213 424 11  SA
313 MaXwin Dobri U/2,4 2 48,2 Suominen Riitta TVK 221 8 202 423 12  SA
75 Täysikuun Teinitähti U/3,5 50,3 Rantanen Marjo K-SVKK 213 10 207 420 13  SA
2856 Tuulikellon Berryco U/5,4 Valio EM-04 50,2 Tuominen Tero & Janne SSVK 208 16 207 415 14  SA
3134 Boxing Helena´s B Supa Chaos U/4,8 49,9 Ikäheimo Sanna SSVH 209 13 202 411 15  SA
166 Softrack Everton U/3,1 1 50,2 Salminen Tiina & Sinisalo Jussi xx 236 2 236 16  disk fin.
140 Refined Fullmoon Fever U/4,4 49,9 Rasku Kati W-H 0 -- --  
Whippet kansallinen (national) Kansallinen luokka
100 Jewgenistajan Riemukupla N/3,1 3 50,8 Juutilainen Riikka SSVH 234 3 250 484 1  SERTK
30 Jewgenistajan Laiska-Jaakko U/3,3 51,5 Mankinen Jelena & Vepsäläinen Riitta W-H 253 1 230 483 2   SERTK
444 Dexter aus dem Gnomenhain U/1,6 1 52,7 Saastamoinen Anne W-H 219 6 239 458 3   SA
266 Tiger´s Chaos Supa Speeda U/2,3 51,4 Fordell Kati KSTK 228 4 222 450 4   SA
576 Silentkaze Crown of Jewels N/1,2 49,1 Salomäki Sonja K-SVKK 227 5 220 447 5  SA
596 Pikkuliisan Caprio U/3,0 53,7 Hauta-Aho Katja & Viitamäki Markus xx 218 7 217 435 6  SA
3150 Powder Horn Another Story U/5,0 52,5 Marttila Johanna & Savolainen Jani K-SVKK 212 9 221 433 7 K-SKPM III SA
2549 Plaudite Night Dream N/7,6vet Valio 48,4 Mäenpää Satu LVKH 210 10 204 414 8  SA
515 Sökövintin CS-Ceasar U/1,6 54,5 Salminen Tiina & Sinisalo Jussi PVK 191 13 222 413 9  SA
514 Nightvision Celestial Dream N/3,3 48,2 Pulkkinen Seija K-SVKK 216 8 197 413 10  SA
202 Täysikuun Sir Tristram U/4,5 53,4 Koski Katri TVK 207 11 201 408 11  SA
377 Puhurin October´s Rose N/3,7 51,4 Murtomäki Anu K-SVKK 199 12 197 396 12  
2617 Softrack Beretta N/7,3vet Valio CVM-03 48,2 Hakala Anu W-H 190 14 189 379 13  
11 Jewgenistajan Lumienkeli N/3,3 2 48,6 Salo Mika OSVKH 245 2 245 14 luopui finaalista
482 Refined Wandering Wolf U/6,0vet 52,0 Rasku Kati W-H 160 16 46 206 15
2555 Plaudite Night Star U/7,6vet 1 56,0 Ruuskanen Sinikka & kasv. SSVH 163 15 15 luopui finaalista
AFGAANI  - Nartut  - Hundinnen - Femelles Kansainvälinen luokka
432 Neliapilan Wuorikristalli N/1,8 4 Nivala Outi HVK 261 1 208 469 1 CACIL, SAFA:n maastomestaruus SA
209 Kultapiiskun Ada N/2,7 Markkanen Tarja & Pekka TT 239 2 199 438 2 V-CACIL SERTK
208 Kultapiiskun Amber N/2,7 Valio Markkanen Tarja & Pekka TT 206 4 217 423 3  SA
511 Tuohi-Tikan Tuike N/2,1 Lanki Anne & Ilpo LV 200 6 215 415 4  SA
3028 Khaos Zany N/5,1 1 Österblad Helena LVKH 182 8 218 400 5  SA
306 Byblos Miss Miacoda N/3,5 1 Toropainen Eeva SA-FA 188 7 186 374 6  
3199 Hienohelman Mona-Lisa N/4,4 Korpikallio Laura SA-FA 206 4 49 255 7  
207 Kultapiiskun Astar N/2,7 Markkanen Tarja & Pekka TT 226 3 226 8  disk fin.
2956 Sonate´s Quite Allright N/6,3vet 1 Toropainen Eeva SA-FA 102 9 9  
73 Byblos Miss Moon Maid N/3,5 1 Kinnunen Piia K-SVKK 0 -- --  
AFGAANI  - Urokset - Ruden - Males Kansainvälinen luokka
183 Kultapiiskun Aslan U/2,7 Tapaninaho-Vehmala Mirva PVK 233 1 232 465 1  CACIL, SAFA:n VSP maastomestaruus SERTK
3112 Ingenue Prime Minizter U/4,5 1 Räsänen Molla K-SVKK 215 3 224 439 2 V-CACIL, K-SKPM SA
3198 Hienohelman Michelangelo U/4,4 4 Korpikallio Kirsti SA-FA 228 2 201 429 3  SA
544 Yhazin Santa is Coming to Town U/3,5 Pennanen Laura PVK 199 5 229 428 4  SA
460 Tuohi-Tikan Teikkari U/2,1 Haapoja Merja & Petri PVK 215 3 211 426 5  SA
477 Neliapilan Willilänsi U/1,8 3 Gardemeister Sini SA-FA 189 6 197 386 6  
3047 Moonpearl´s Beloved Pearl U/5,0 2 Haapoja Merja & Petri SA-FA 160 8 185 345 7  
3192 Hienohelman Menuhin U/4,4 Männistö Johanna & Korpikallio Kirsti SSVH 168 7 100 268 8  
487 Villisilkin Mustapekka U/1,8 Räsänen Pilvi & Matti SA-FA 55 9 9  
7 Yhazin Crossfire U/5,4 Pennanen Laura SA-FA disk --  disk
Italianvinttikoira  - Yhdistelmä - Mixed Kansainvälinen luokka
2913 Necku Best Bet Yet U/5,9 Valio SMM-04,-06, SVKLM-05 36,6 Sarjanen Tiina & Jari & Urpelainen Teija PVK 228 2 235 463 1 CACIL SA
5009 Velikolepniy Brilliant U/3,1 E. Demidova MOSCOW, RUSSIA 242 1 218 460 2 V-CACIL SERTK
505 Dáin Gil-Endor U/1,5 35,9 Sarjanen Tiina & Urpelainen Teija PVK 179 6 235 414 3  SA
2620 Necku Yes Yes Yes U/8,1vet Valio CVM-02 37,4 Sarjanen Tiina & Jari & Urpelainen Teija PVK 193 5 216 409 4  SA
588 Mirondan Carissima N/2,4 37,2 Vikman Niko & Inka HVK 177 7 223 400 5  SA
283 Mirondan Casilda N/2,4 1 37,1 Vikman Niko & Inka HVK 203 4 155 358 6  
610 Pikkuneidin Primavera N/1,2 37,9 Lamopla Kitte & Sakari PVK 228 2 75 303 7  
5008 Uelsa N/5,8 T.Volkova MOSCOW, RUSSIA 0 -- --  
ITALIANVINTTIKOIRA kansallinen (national) Kansallinen luokka
98 Abolla Lady von Lampola N/3,2 1 39,0 Lampola Kitte PVK 247 1 229 476 1  SERTK
40 Necku Iosono Venezia N/3,7 2  DVM-06 40,4 Salmi Erica SIC 168 2 24 192 5  
BASENJI  nartut Kansallinen luokka
581 Bulldobas Dream of Kenya N/1,5 Hokkanen Satu & Taavitsainen Tiina K-SVKK 258 1 236 494 1 K-SKPM, Ullan Malja SERTK
132 Afrikenji Hot Sumabreeze N/3,1 Kyttä Hanna & Janne & Taavitsainen Tiina SSVH 237 3 227 464 2  SERTK
485 Dakarai Jamili Lina N/1,4 Savo Sari & Helevä Sanna-Maija SUBAK 223 4 220 443 3  SA
484 Dakarai Jamili Sharab N/1,4 Lehtoranta Tanja & Sundell Sara & Laakso Hannele SUBAK 245 2 192 437 4  SA
328 Hanishan Ultima Thule N/2,6 Furu Marjo PVK 223 4 212 435 5  SA
3089 Furahan Haijambo Daima N/6,1vet 3 Sundell Sara & Lehtoranta Tanja SUBAK 208 6 191 399 6  
2877 Ajibu American Pie N/5,5 3 Anttila Marjukka HVK 164 7 7 Luopui finaalista
189 Ajibu Cool Cat N/2,5 Valio Anttila Marjukka HVK 163 8 8 Luopui finaalista
3250 Ajibu Billie Jean N/3,6 Kortelainen Sanna & Anttila Marjukka HVK 152 9 9 Luopui finaalista
386 Bayenzi Little Birdy N/2,1 1 Laakso Hannele & Lehtomäki Anne SUBAK 149 10 10  
3166 Hanishan Sleeping Beauty N/5,5 Furu Marjo PVK 136 11 11  
BASENJI  urokset Kansallinen luokka
449 Bulldobas No Regrets U/1,6 Kyttä H-L. & J. & Taavitsainen Tiina SSVH 254 1 202 456 1  SERTK
254 Bulldobas Le Charmeur U/2,5 1 Aaltonen Tiina K-SVKK 238 2 217 455 2 K-SKPM II SA
289 Hanishan Urban Legend U/2,6 4 Martikainen Mirga & Joronen Hanni PVK 220 4 211 431 3  SA
2603 Pukkanut Midnight Sun U/8,0vet 2 Somppi Päivi & Myyryläinen Helena SUBAK 226 3 205 431 4  SA
3178 Sharaba Lucky Charm U/4,5 3 Krohn Lotta SUBAK 195 8 215 410 5  SA
438 Bulldobas Finnish Flutesong U/1,6 Aaltonen Tiina K-SVKK 202 7 199 401 6 K-SKPM III SA
3301 Hanishan Tumaini Sharab U/4,5 3 Laakso H. & Martikainen M. & kasv. SUBAK 220 4 147 367 7  
456 Orange Pips Angeleyes U/1,6 Villberg Kirsi SUBAK 205 6 6  
452 Ajibu Datz Me U/1,6 Billings Erja SUBAK 10 9 9  
Cirneco Dell´Etna - Yhdistelmä - Mixed Kansallinen luokka
469 Vespinja´s Bronte U/1,8 1 Kilpivaara Marita & Peltola Annikki OSVKH 227 1 225 452 1  SERTK
527 Are But Not´s Eternal Embrace N/1,4 1 Lampela Marjo & Blomberg Jani & Peltola Annikki SSVH 209 2 184 393 2  
475 Vespinja´s Biancavilla N/1,8 Heikkinen Jenni & Peltola Annikki K-SVKK 185 3 185 3 Luopui finaalista
PORTUGALINPODENGO pieni Kansainvälinen luokka
473 Kirmix Dana N/2,3 1 Koponen Tiina MIVIKS 258 1 237 495 1  SERTK
468 Irezumi Moinho de Vento U/1,4 Mustonen Miia K-SVKK 224 2 224 2  disk fin.
174 Sandeisan Caramelo U/2,6 2 Fellman Mimori xx 65 3 3  
RHODESIANKOIRA Epävirallinen luokka
R050 Bawabu Tewelde Tau U/3,1 Juha-Pekka Lievola 218 3 240 458 1  SA
R067 Farmdale Africans Quiraya N/1,9 Ina Wikström 209 6 229 438 2  SA
R017 Ikimba Tufuku U/4,0 Noora Husu 215 4 219 434 3  SA
R020 Bawabu Sule Sikuwe U/4,1 Reetta Salminen & Jari Mikkola 219 2 214 433 4 K-SPM SA
R063 Isabis Cherif by Shaka U/2,7 Kati Salonen 220 1 211 431 5  SA
R015 Bawabu Rukiya Rubanza N/5,2 Satu Laakso c/o Niina Lukkariniemi 207 7 203 410 6  SA
R008 Harjaselän Jalokivi N/4,4 Marja Vaitinen KSVK 196 10 206 402 7 K-SPM II SA
R002 Bawabu Penye Pamuzinda N/5,2 Ann-Sofie Holmberg LL 202 8 177 379 8  
R055 Bawabu Tamu Tungawizi N/3,1 Leni Mielonen PVK 215 4 32 247 9  
R014 Tarujen Mabaru U/4,9 Miia & Tommi Jokilahti LL 198 9 42 240 10  
Irish Wolfhound  - Yhdistelmä - Mixed Kansainvälinen luokka
234 Jaslane´s Fabiola U/2,5 Valio CVM-07 Holmström Hannele & Siivola Jyrki OSVKH 248 2 240 488 1  SA
3239 Whitefang Enchantress N/4,7 2 Toivonen Riitta K-SVKK 249 1 43 292 2  
148 Carel Wolf Okuliina N/3,2 2 Perttula Helena & Hassinen Viljo & kasv. SIRL 232 3 52 284 3  
379 Gogamagog´s Witch Herself N/2,4 Marttinen Piia K-SVKK 216 4 216 4  
Ibizan Podenco   - Yhdistelmä - Mixed Kansainvälinen luokka
225 Frontrunner´s Gazella N/2,3 Valio Rajamäki Tanja SFK 263 1 268 531 1 SFK:n maastomestari SA
3248 Snout Octoberfest N/3,8 4 EM-06, DVM-06 Mansikkamaa Susanna HVK 225 3 217 442 2  SERTK
2947 Snout Nobody´s Fool N/5,3 Valio SMM-05 Mansner Erkki & Taulo Minnamari SFK 223 4 211 434 3  SA
3271 Snout On´n´Off N/3,8 4 Rajamäki Tanja SFK 244 2 188 432 4  SA
3017 Snout Neonlight U/5,3 Valio SVKLM-04, CVM-05 Pellinen Arja & Hyytiä Arvo SFK 219 5 206 425 5 SFK:n VSP-maastomestari SA
374 DaVinci Icing on the Cake N/6,2vet Pellinen Arja & Hyytiä Arvo SFK 216 7 206 422 6  SA
2976 Snout Ziggy Stardust N/6,2vet Pellinen Arja & Hyytiä Arvo SFK 219 5 185 404 7  SA
2954 Necronomicon Fast´n Fabulous U/5,4 Jokiniemi Katja SFK 27 8 8  
Saluki  - Nartut  - Hundinnen - Femelles Kansainvälinen luokka
5011 Bony Spector El Razael N/1,9 Svetlana Panova MOSCOW, RUSSIA 257 1 258 515 1 CACIL SERTK
2 Dyynien GT Gizette N/3,8 1 Valli Susanna HVK 243 2 239 482 2  SERTK
2706 Aziz Qalil N/6,5vet Valio DVM-03 Hyvärinen Kirsi & Solismaa Jukka K-SVKK 226 5 246 472 3 V-CACIL, K-SPM I SA
355 Dyynien Hassan Hasna N/2,6 Valio CVM-07 Valli Susanna HVK 209 9 257 466 4  SA
168 Al-Yasamin Azhara N/3,5 4 Rodriquez Tumelius Laura HVK 224 7 240 464 5  SA
5013 Khalils L'irq Al Lulu N/5,3 Sari Hasa LULEÅ, SWEDEN 227 4 231 458 6  SA
4 Aziz Velayat N/3,5 1 Nissinen Maija K-SVKK 236 3 217 453 7 K-SPM II SA
2666 Dyanitos Hawiwah N/7,2vet Valio Österblad Helena & kasv. LVKH 226 5 210 436 8  SA
3241 Aziz Tabassom N/4,1 1 Hyvärinen Kirsi & Solismaa Jukka K-SVKK 219 8 108 327 9  
384 Aziz Uma N/3,7 Kuikka Salla & Almonkari-Kuikka Pirjo-Liisa K-SVKK -- --  
579 Aziz Yagane N/2,3 Kuikka Salla & Almonkari-Kuikka Pirjo-Liisa K-SVKK -- --  
Saluki  - Urokset - Ruden - Males Kansainvälinen luokka
5012 Idan Atiq Nassim U/4,9 Svetlana Panova MOSCOW, RUSSIA 253 2 241 494 1  CACIL SERTK
3050 Idan Atiq Rafiq U/4,9 Valio Suomela Sami & Salmi Mia & Lehtonen Micaela PVK 254 1 226 480 2   SA
3130 Asarafi Mahir Mubariz U/5,0 Valio Paloma Essi & Raappana Ari OSVKH 242 3 219 461 3  SA
437 Wallaby´s Xeer Wi-Asidda U/1,9 Järvinen Hanna xx 224 4 225 449 4 K-SPM III SA
3253 Ghazal Alfarana Jerry Cotton U/4,1 1 DVM-06 Kunnas Pirkko & Kari TT 166 5 194 360 5  
417 Aziz Yadawari U/2,3 Tavasti Sirpa & Pinja SSVH -- --  
457 Dyanitos Milago U/2,1 Luukkonen Miia & Väyrynen Tuomas OSVKH -- --  
Borzoi - Yhdistelmä - Mixed Kansainvälinen luokka
307 Anna-Su by Midnite U/2,6 Valio SMM-06 Ahola Kristiina K-SVKK 254 1 213 467 1 CACIL, K-SPM SA
5010 Iskristaya N/2,8 N. O. Trubitsyna MOSCOW, RUSSIA 242 2 212 454 2 V-CACIL SERTK
495 Dolka N/2,1 Kenkkilä Helli LVKH 69 3 3  
560 Mogilnikov U/2,0 Ilves Katri K-SVKK 55 4 4  
3097 Betjanova Almyta Georgina N/4,6 Pakkanen Ritva & Pekka K-SVK -- --  
199 Zola iz Razdolia N/3,1 Flytström Tiina HVK disk --  disk
Greyhound  - Yhdistelmä - Mixed Kansainvälinen luokka
5014 Estet Classic Voyage Merry N/2,1 E. Parichenko MOSCOW, RUSSIA 224 3 226 450 1  SERTK
3260 Parsonage´s Regal Dentist U/4,1 3 SVKLM-06 Katalkin Tiina K-SVKK 237 1 200 437 2 K-SKPM, Argonin malja SA
217 Whiptails Winter Wish U/2,6 1 Lahtinen Sami & Väliharju Suvi TVK 227 2 205 432 3  SA
428 Another Story Best of My Love N/1,9 Valtanen Liisa & Saarinen Kimmo & Tanninen Seppo K-SVKK 170 4 6 176 4  
Faaraokoira Yhdistelmä - Mixed Kansainvälinen luokka
163 Northgate´s Northern Lights N/3,3 Valio EM-06 Ukura Hanna & Kari OSVKH 252 1 229 481 1 SFK:n maastomestari SA
2988 Siphra´s Sentimental Lady N/6,4vet Valio SMM-06 Ukura Hanna OSVKH 230 2 217 447 2  SA
282 Sawhorse´s Red Snout Dancer N/2,4 2 Pellinen Arja & Hyytiä Arvo & Pellinen Jerry SFK 214 6 231 445 3  SERTK
359 Sawhorse´s Dance Revolution U/2,4 1 Valkama Johanna HVK 218 4 227 445 4 SFK:n VSP-mestari SA
164 Northgate´s Fire and Ice U/3,3 1 Ukura Hanna & Kari OSVKH 222 3 219 441 5  SA
19 Siphra´s Gypsy Eyes N/4,6 1 Blomster Maria & kasv. SFK 217 5 205 422 6  SA