12.5.2007 UUSIMAA TURUN JUOKSUT  Piirin mestaruus   Parmaharju  19-20.5.2007  järj    TVK
  Parmaharjun urheilukeskus tarjosi hyvät puitteet kokeen järjestämiseksi, valitettavasti itse rata-alue ei
ollut täysin soveltuva vinttikoirakokeisiin. Käytössä ollut kesantopelto oli korkeuserojensa ja kapeutensa
vuoksi haasteellinen koirille, aiheuttaen mm useita kaatumisia. Nopeilla roduilla selkeästi vaikeuksia hallita
nopeuttaa johtuen radan luonteesta sekä sunnuntain aamupäivällä vallinneesta liukkaudesta. Koiramäärä
oli sopiva, järjestäjien ja toimitsijoiden ei tarvinnut ihan "painaa täysillä" vaan tapahtumassa oli leppoisa
tunnelma. Keskikokoiset Portugalin Podengot suorittivat ensimmäiset viralliset koesuorituksensa Suomessa.
Petri Haapoja ja Satu Mäenpää suorittivat harjoittelunsa hyväksytysti, kiitokset Turun Vinttikoirakerholle
mukavasta viikonlopusta, ylituomari  Mika Nyman.
BASENJI
264 Tamsala Pheenix Inflight U/3,0 Kortelainen Suvi & Anttila Marjukka xx 241 1 236 477 1 SERTK
235 Bulldobas La Scala N/2,3 Harju Arto & Taavitsainen Tiina SUBAK 238 2 237 475 2 SA KPM1
484 Dakarai Jamili Sharab N/1,2 Lehtoranta Tanja & Sundell Sara & Laakso Hannele SUBAK 232 3 224 456 3 SA
358 Dakarai Tingeling N/2,4 Helevä Sanna-Maija SUBAK 182 4 4  
2939 Hanishan Power of Lowe N/6,3vet Virta Päivi SUBAK 182 4 4  
452 Ajibu Datz Me U/1,4 Billings Erja SUBAK 112 6 6  
3293 Furahan Angu Penzi U/4,4 1 Merenmies Kristiina TVK 47 7 7  
ITALIANVINTTIKOIRA
3215 Tarumetsän Uninalle K/3,8 38.0 Haapala Kati & Teppo TVK 236 1 228 464 1 SA
2756 Tarumetsän Hopeanuoli U/6,6vet Valio SMM-03,DV-03,CMV-03-04-05 39.8 Haapala Kati SIC 203 2 226 429 2 SA
IRLANNINSUSIKOIRA
148 Carel Wolf Okuliina N/3,1 1 Perttula Helena & Hassinen Viljo & kasv. SIRL 222 1 225 447 1 SERTK
3025 Frag ´Arach von den Erzminen U/5,1 Valio SVKLM-05, CMV-06 Partinen Taru & af Heurlin Ulla SIRL 220 2 196 416 2 SA
57 Fernmark Juno N/3,4 Af Heurlin Ulla SIRL 196 3 3  
497 Gogamagog´s Wishing Well U/2,3 Varhelo Tarja SIRL 189 4 4  
SKOTLANNINHIRVIKOIRA
259 Swordgrove Skylark N/4,4 Holmström Jan & Jens SHKK 235 1 238 473 1 SERTK
3278 Kilbrandon Laphroaig U/3,4 Jalo Tuuli & Packalen Eric HVK 171 2 162 333 2  
AFGAANINVINTTIKOIRA
432 Neliapilan Wuorikristalli N/1,7 1 Nivala Outi HVK 237 3 235 472 1 SERTK
190 Neliapilan Jazztyttö N/2,6 1 Havia Arja & Liukkonen Heikki SA-FA 240 1 227 467 2 SERTK
455 Neliapilan Wesihiisi U/1,7 1 Liukkonen Anu SA-FA 237 3 229 466 3 SA
461 Neliapilan Wuorenpeikko U/1,7 Sundholm Taija & Marko LV 223 6 229 452 4 SA
477 Neliapilan Willilänsi U/1,7 1 Gardemeister Sini SA-FA 221 8 224 445 5 SA
192 Baheera CloudNumberNine N/3,0 4 Kourusuo Minna SA-FA 238 2 206 444 6 SA KPM1
3199 Hienohelman Mona-Lisa N/4,2 Korpikallio Laura SA-FA 233 5 203 436 7 SA
268 Sonate´s Lalai Dreamtime N/2,9 Nurminen-Trygg Elina TVK 221 8 213 434 8 SA KPM2
330 Papatazin Roadrunner U/2,1 Räikkönen Jarkko & Kerkkänen Maria TVK 222 7 186 408 9 SA KPM3
487 Villisilkin Mustapekka U/1,6 Räsänen Pilvi & Matti SA-FA 221 8 167 388 10  
193 Baheera ChildOfTheNight N/3,0 1 Söderman Hanna & kasv. SA-FA 220 11 11  
3198 Hienohelman Michelangelo U/4,2 4 Korpikallio Kirsti SA-FA 217 12 12  
223 Baheera CinderellaStory N/3,0 4 Seeste Teija & Petri SA-FA 213 13 13  
224 Baheera CrashBoomBang U/3,0 Seeste Teija & Petri & Kourusuo Minna SA-FA 206 14 14  
420 Papatazin Great Balls of Fire K/2,1 Lylymäki Leena & Lehtinen Rami SA-FA 99 15 15  
476 Neliapilan Williorkidea N/1,7 Gardemeister Sini & Helena SA-FA 0 -- --  
SALUKI
355 Dyynien Hassan Hasna N/2,5 Valio Valli Susanna HVK 254 1 259 513 1 SA
3050 Idan Atiq Rafiq U/4,7 4 Suomela Sami & Salmi Mia & Lehtonen Micaela PVK 247 2 257 504 2 SERTK
3302 Vapours Jedi Leia N/3,4 3 Barman Anna SSAK 227 4 241 468 3 SA
3181 Zarabis Malcolm U/4,3 Valio Latva-Rasku Ritva & Jari SSAK 226 5 240 466 4 SA KPM1
37 Dyanitos Lailath N/4,0 1 Liukkonen Jaana & Yläkoski Juha LVKH 229 3 170 399 5  
2933 Edisova Be-L-Axass N/5,9 3 Pasanen Laura Elina SSAK 205 6 179 384 6  
3075 El Hamrah Unnah N/4,5 3 Kohtamäki Elisa & Kimmo HVK 188 7 7  
38 Dyanitos Luna N/4,0 2 Liukkonen Jaana & Yläkoski Juha LVKH 0 -- --  
68 Dyynien GT Gisele N/3,6 Nummelin Paula SSAK disk -- disk
430 Dix Dax Ex-Errahaz U/3,0 Käyhkö Niina & kasv. TVK disk -- disk
WHIPPET
232 Tuulikellon Coco U/2,5 Valio EM-06 48.5 Tuominen Tiina SSVK 253 1 257 510 1 SA
2762 Binki V. Dia-Robinne U/6,2vet Valio SMM-03,-04 49.5 Pitkäkaski Henna & Marko TVK 234 8 240 474 2 SA  KPM1
313 MaXwin Dobri U/2,2 1 48.2 Suominen Riitta TVK 245 3 229 474 2 SERTK   KPM2
406 Sökövintin JX-Bernadette N/2,0 1 46.7 Lampola Lotta & Kitte PVK 237 4 233 470 4 SERTK
3275 Tiger´s Chaos Xtrafit Plaudite N/3,2 3 47.8 Jutila Pirjo LVKH 237 4 233 470 4 SA
144 Jewgenistajan Rokkimimmi N/2,9 49.2 Piitari Riitta-Liisa & Lauri SSVK 237 4 220 457 6 SA
273 Tuulikellon Covisco U/2,5 3 51 Tuominen Tuire SSVK 248 2 209 457 6 SA
64 Boxing Helena´s Dark Desire N/3 2 49.7 Jutila Pirjo & Ikäheimo Sanna LVKH 236 7 194 430 8 SA
244 Pikkunokan Chamade N/2,6 1 47.4 Salomäki Sonja K-SVKK 230 9 9  
390 Bonnywapit AtleastI´mcute N/2,3 1 47.5 Gustafsson Johanna TVK 230 9 9 KPM 3
408 Encautom´s Vanquish U/2,0 56.6 Forssell Melina & Virta Henri HVK 229 11 11  
2824 Jewgenistajan Tasku-Matti K/6,0vet 49.9 Husula Laila SSVK 227 12 12  
464 Tarumetsän Ristoreipas U/2,6 51.0 Isotalo Heidi & Tuomi Arttu TVK 225 13 13  
344 Sökövintin JX-Benito U/2,0 49.1 Mäki Mervi PVK 225 13 13  
3106 Vikkelkint Färiline N/4,4 Valio 46.6 Stenroos Paula & Jaakko TVK 219 15 15  
2856 Tuulikellon Berryco U/5,3 Valio EM-04 50.2 Tuominen Tero & Janne SSVK 215 16 16  
2888 Tiger´s Chaos Special Plaudite N/5,4 4 44.9 Jutila Pirjo & kasv. LVKH 206 17 17  
PORTUGALINPODENGO pieni
338 Conchita De Vedras N/2,3 Forssell Melina & Savolainen Kati SPP 218 1 240 458 1 SERTK
2797 Tähtitaivaan Niko U/6,6vet Valio Forssell Melina SPP 146 2 2  
PORTUGALINPODENGO keskikokoinen
472 Vehkakallion Candida N/1,5 Mäki-Jaakkola Iiris SPP 232 1 222 454 1 SERTK  KPM1
507 Alexandra´s Heritage Avalanche U/2,0 Truhponen Terhi TVK 219 2 232 451 2 SA  KPM2
CIRNECO DELL'ETNA
119 Kimblewick Judith N/3,0 1 Peltola Annikki OSVKH 243 1 230 473 1 SERTK
469 Vespinja´s Bronte U/1,6 Kilpivaara Marita & Peltola Annikki OSVKH 229 2 236 465 2 SA
416 Iosono Romulus U/2 Skurnik Kenneth SIC 225 3 216 441 3 SA
250 Iosono Incredibile N/2,4 1 Johnsson Mia SIC 214 4 4  
475 Vespinja´s Biancavilla N/1,6 Heikkinen Jenni & Peltola Annikki K-SVKK 202 5 5  
FAARAOKOIRA
329 Sawhorse´s Lord of the Dance U/2,2 Aaltonen Linda SFK 247 1 237 484 1 SERTK KPM1
359 Sawhorse´s Dance Revolution U/2,2 1 Valkama Johanna HVK 208 2 221 429 2 SA
IBIZAN PODENCO
3268 Snout Outer Player U/3,6 Valio CVM-06 Pellinen Arja & Hyytiä Arvo SFK 251 1 246 497 1 SA KPM1
225 Frontrunner´s Gazella N/2,1 3 Rajamäki Tanja SFK 243 2 245 488 2 SERTK
3296 Snout Online Access U/3,6 Valio SMM-06 Rönnberg Tiia SFK 231 3 233 464 3 SA
3017 Snout Neonlight U/5,1 Valio SVKLM-04, CVM-05 Pellinen Arja & Hyytiä Arvo SFK 219 4 236 455 4 SA KPM2
374 DaVinci Icing on the Cake N/6,0vet Pellinen Arja & Hyytiä Arvo SFK 211 5 5 KPM 3
2976 Snout Ziggy Stardust N/6,0vet Pellinen Arja & Hyytiä Arvo SFK 170 6 6  
ENGLANNINVINTTIKOIRA
387 Estet Classic Velvety Orchid N/1,9 Törn Maarit HVK 252 1 238 490 1 SERTK
3303 Whiskers Phalarope N/3,3 4 EM-06 Holviala Heli PVK 241 2 247 488 2 SA
3260 Parsonage´s Regal Dentist U/3,9 3 SVKLM-06 Katalkin Tiina K-SVKK 237 4 229 466 3 SA
376 Top Vision Gone With Wind N/4,0 Ojutkangas Riikka TVK 238 3 228 466 3 SA KPM1
217 Whiptails Winter Wish U/2,5 1 Lahtinen Sami & Väliharju Suvi TVK 233 5 5 KPM2
367 Whiptails Winter Rose N/2,5 3 Kärkkäinen Anna & kasv. HVK 232 6 6  
2649 Best-Looking Bandite N/6,8vet 4 DVM-03 Härkönen Päivi SIRL 152 7 7  
VENÄJÄNVINTTIKOIRA
179 Anna-Su Blacky U/2,4 2 Mäkinen Tarja LVKH 245 1 254 499 1 SERTK
3149 Basnjan Arturo Toscanini U/4,4 Tolonen Mari SBK 233 3 222 455 2 SA KPM1
495 Dolka N/2,0 Kenkkilä Helli LVKH 212 4 230 442 3 SA
113 Dubnjak Bellarosa N/3,1 1 Vuohu Ritva & Essi SBK 244 2 134 378 4  
8 Eugenian Josefiina N/4,1 3 Korhonen Carita & Lukkarinen Toni XX 196 5 5  
3266 Charlotte´ Russe Humperdinck U/3,7 3 Strengell Fredrik TVK 122 6 6  
491 Divna N/2,0 Kenkkilä Heidi LVKH 103 7 7  
307 Anna-Su by Midnite U/2,4 Valio Ahola Kristiina K-SVKK 87 8 8  
343 Polongain Jikarow U/2,9 1 Söderholm Pia & Tuominen Tommi SBK 61 9 9  
499 Cars Ivans Favorit U/2,0 1 Nurmi Katja & Kimmo TVK disk -- disk