Perinteiset talvimaastot  8-9.3.2008 Mustialan maatalousoppilaitos järj. SBK
Kilpailupaikkana pitkänomainen korkeuseroja sisältävä laidunpelto. Ennätyksellisen lämpimän talven vuoksi
lunta oli vain noin 10cm ja sekin satoi viikkoa aikaisemmin.  Radan pituus noin 550m toteutettuna 8-trissalla.
Sää  la aamuna –3 astetta, lämmeten nopeasti +1C. su oli koko päivä 1-2 astetta lämmintä. La oli pieni lumisade
ja su poutaa. Greylle pohja oli huono, koska toinen sai varvasvamman ja voittajakin ontui hieman finaalin jälkeen.
 Monessa rodussa koirilla oli havaittavissa lievää ontumista, joten lipsumisia oli matkalla tapahtunut. Borzoiden
finaaleissa parin koiran tassuihin tuli pieniä haavaumia. Kuitenkin olosuhteet talvimaastoille olivat hyvät.  
Koirin suoritukset olivat pääsääntöisesti hyviä ja ”juostavasta” radasta johtuen pisteet nousivat korkeiksi.
Valioksi valmistui ennätyksellisesti seitsemän koiraa.  Mukana oli myös monta Venäläistä koiraa, jotka myös
menestyivät hyvin. Toivottavasti saamme tulevaisuudessa yhä enemmän ulkomaisia koiria mukaan kokeisiimme. 
Kokeen ennakkovalmistelut oli tehty hyvin, henkilökunta  ammattitaitoista esim. tuomarineuvostossa oli viikonlopun
aikana seitsemän ylituomarin pätevyyden omaavaa tuomaria.   Aikataulusta oltiin hetkittäin edellä joten voitiin
pitää välitaukoja, jotka olivatkin henkilökunnalle tarpeellisia.  Palkintojen jako oli kennelhenkinen ja perinteiseen
tapaan tasoltaan runsas. yt.  Pentti Örn
no Nimi / Name S/ikä Ser Titt. Omistaja / Owner kerho pis sij fin yht sij huom
RHODESIANKOIRA
R005 Ikimba Tazamio U/4,6 Ilona Koski LL 258 1 252 510 1 SA
R074 Harjaselän Osuuskauppias U/2,0 Pia Harjuhahto & Antti Pietilä 243 3 243 486 2 SA
R076 Mvlionwolf My Little Ally N/2,1 Tankanen Janica 229 5 241 470 3 SA
R057 Bawabu Ujasiri Urbi N/3,3 Marja-Leena & Pertti Ruohomäki 234 4 230 464 4 SA
R043 Bawabu Raziya Randi U/5,8 Hanna Niemi 212 10 249 461 5 SA
R004 Malozi Bahatika N/7,6vet Ilona Koski LL 214 8 234 448 6 SA
R073 Isabis Chimba by Shaka U/3,3 Hanna Laamanen 228 6 213 441 7 SA
R085 Blomsterängens Jabari in Swahili U/2,1 Kaatiala Heidi 218 7 213 431 8 SA
R050 Bawabu Tewelde Tau U/3,7 Juha-Pekka Lievola 214 8 204 418 9 SA
R017 Ikimba Tufuku U/4,6 Noora Husu 202 12 210 412 10 SA
R083 Malozi Jumoke U/2,1 Husu Noora 208 11 198 406 11 SA
R088 Isabis Ekwanu Enyama U/2,1 Kiviharju Annamari 252 2 252 12 disk fin.
R080 Bawabu Zambga Zahura N/108vet Holmberg Ann-Sofie 60 13 13  
AFGAANINVINTTIKOIRA
618 Punapaulan Älykkö N/2,6 2 Ijäs Janna LVKH 242 6 250 492 1 SERTK
432 Neliapilan Wuorikristalli N/2,5 4 Nivala Outi HVK 256 1 235 491 2 SERTK KVA
477 Neliapilan Willilänsi U/2,5 4 Gardemeister Sini SA-FA 243 5 245 488 3 SERTK KVA
5017 Kultapiiskun Atmaca U/3,3 Talasmäki Anneli Ruotsi 238 9 248 486 4 SA
190 Neliapilan Jazztyttö N/3,4 3 Havia Arja & Liukkonen Heikki SA-FA 239 8 244 483 5 SA
2989 Scaramis Betty Boop N/6,1vet Valio Airas Ami & Liisa SA-FA 246 3 236 482 6 SA
208 Kultapiiskun Amber N/3,3 Valio Markkanen Tarja & Pekka TT 250 2 220 470 7 SA
455 Neliapilan Wesihiisi U/2,5 4 Liukkonen Anu SA-FA 244 4 216 460 8 SA
420 Papatazin Great Balls of Fire K/2,9 Lylymäki Leena & Lehtinen Rami SA-FA 228 11 231 459 9 SA
347 Kultapiiskun Ambalaj N/3,3 Valio CVM-07;DVM-07 Litmanen Suvi TT 240 7 208 448 10 SA
3154 Pices Felicia N/6,0vet Koivumäki Terja & Pyry SA-FA 224 12 219 443 11 SA
661 Xciting Sinner or Saint U/3,9 Lylymäki Leena & Lehtinen Rami SA-FA 207 16 226 433 12 SA
529 Kultapiiskun Abla N/3,3 Toukkari Anna & Ulla-Maija SA-FA 202 17 227 429 13 SA
512 Neliapilan Walkoapila N/2,5 Staf Anne xx 219 14 205 424 14 SA
224 Baheera CrashBoomBang U/3,8 Seeste Teija & Petri & Kourusuo Minna SA-FA 212 15 195 407 15 SA
50 Hashirin´s Egyptian Silver Moon N/3,9 Taskila Nina SA-FA 222 13 184 406 16 SA
268 Sonate´s Lalai Dreamtime N/3,7 Nurminen-Trygg Elina TVK 235 10 235 17 disk fin.
209 Kultapiiskun Ada N/3,3 3 Markkanen Tarja & Pekka TT 199 18 18  
657 Villisilkin Moritz U/2,4 Sorsa Anu SA-FA 183 19 19  
207 Kultapiiskun Astar N/3,3 Markkanen Tarja & Pekka TT 171 20 20  
2817 Gold´n Copper Cat Women N/7,0vet 3 Pietiläinen Pentti SA-FA 168 21 21  
3012 Neliapilan Rautanaamio U/6,3vet 3 CVM-05 Kettunen Arja SA-FA 167 22 22  
658 Nightwind Noubliez Jamais N/2,1 Sorsa Anu & Matala Maarit SA-FA 161 23 23  
3112 Ingenue Prime Minizter U/5,1 1 Räsänen Molla K-SVKK 153 24 24  
3210 Nabila´s Jet Set Queen N/4,8 3 CVM-06 Taskila Nina SA-FA 137 25 25  
SALUKI
375 Dyynien Hassan Hamaidi U/3,3 4 SMM-07 Berghäll Marja HVK 257 1 251 508 1 SERTK KVA
440 Dyanitos Magena N/2,7 1 Lehtosaari Päivi OSVKH 241 6 258 499 2 SERTK
196 Kirman Vahid U/3,5 4 Majoniemi Johanna SSAK 257 1 223 480 3 SERTK KVA
2831 Abu Hakim Irfaan N/7,1vet 2 DVM-04 Sahrlund-Silvennoinen Nina SSAK 241 6 235 476 4 SA
3098 Aziz Sardar U/5,3 Valio Bäck Monica LVKH 239 8 233 472 5 SA
3253 Ghazal Alfarana Jerry Cotton U/4,8 1 DVM-06 Kunnas Pirkko & Kari TT 235 9 235 470 6 SA
3111 Exlibris Canes Shimbun U/5,3 Valio DVM-05 Majoniemi Johanna SSAK 226 10 236 462 7 SA
231 El-Ubaid´s Kheditzah N/3,8 3 Shenin Irina HVK 250 3 209 459 8 SA
546 Wargi Ruwenzori U/2,4 Kallioinen Piia LL 224 11 234 458 9 SA
437 Wallaby´s Xeer Wi-Asidda U/2,5 1 Järvinen Hanna K-SVKK 206 14 242 448 10 SA
3179 Tasia Eminence U/5,0 1 Latva-Rasku Ritva & Jari SSAK 205 15 240 445 11 SA
214 Asarafi Nasima Al Amiir N/3,7 Holm Sonja SSAK 204 16 239 443 12 SA
532 Tazillah Mona Luloah N/3,4 1 Vartiainen Heli & Teppo SSAK 244 5 164 408 13 SA
3072 Abu Hakim Jeanneth N/5,3 4 Shenin Irina HVK 207 13 124 331 14  
606 Khalils Qadra I-Imkan Schariar U/2,0 Bäck Monica LVKH 248 4 248 15 disk fin.
383 Kirman Vidya N/3,5 1 Lyyra-Westerlund Pirjo SSAK 223 12 223 16 disk fin.
2898 Wallaby´s Umm Uzuna N/6,9vet 3 Lehto Veera SSAK 188 17 17  
241 Tazillah Nur-Ul-Khazar U/3,8 Saramäki Jarkko xx 185 18 18  
557 Kuriirin Empedor May U/2,8 Haapala Hannu HVK 175 19 19  
409 Kirman Wajih U/2,9 Turtinen Riitu & Kovala Jarkko SSAK 173 20 20  
692 Dervish King of the Mountain U/1,7 Reiman Jaana & Outinen Irene HVK 0 -- --  
458 Wallaby´s Xeer Wi-Ijal N/2,5 Latva-Rasku Ritva & Jari TVK 0 -- --  
2987 Dyanitos Junuena N/5,9 1 Lehtosaari Virpi OSVKH disk -- disk
FAARAOKOIRA
451 Siphra´s Call Me Breeze N/2,0 3 Blomster Maria SFK 248 1 246 494 1 SERTK
399 Siphra´s Torpedo Girl N/3,1 Tuomaala Marjo SFK 226 2 218 444 2 SA
627 Sawhorse´s Dance With Me N/3,0 Differt Ritva & Kalevi & kasv. SFK 0 -- --  
ENGLANNINVINTTIKOIRA
387 Estet Classic Velvety Orchid N/2,7 4 Törn Maarit HVK 262 1 254 516 1 SERTK KVA
367 Whiptails Winter Rose N/3,3 3 Kärkkäinen Anna & kasv. HVK 209 2 2  loukk ae
IBIZAN PODENCO
3296 Snout Online Access U/4,4 Valio SMM-06, CVM-07 Rönnberg Tiia SFK 228 2 249 477 1 SA
2947 Snout Nobody´s Fool N/5,9 Valio SMM-05 Mansner Erkki & Taulo Minnamari SFK 236 1 198 434 2 SA
3271 Snout On´n´Off N/4,4 Valio Rajamäki Tanja SFK 202 3 217 419 3 SA
713 Necronomicon Nomen Est Omen U/1,8 Hyttinen Miia LL 159 4 4  
HORTAI
5018 K-Orlitsa N/4,1 Turunen Nina Helsinki 220 1 245 465 1 SA
5019 Sobol ot Nikona U/5,1 Kuusela Sanja & Viljamaa Jani Iltasmäki 110 2 2  
PUOLANVINTTIKOIRA
549 Polskis Audi TT N/1,9 Hämäläinen Lea & Tuuras Nina HVK 210 1 248 458 1 SERTK
539 Polskis Alfa Romeo U/1,9 1 Hämäläinen Zaida HVK 206 2 217 423 2 SA
IRLANNINSUSIKOIRA
326 Wolfmann Negredo U/3,2 4 Pesonen Jorma & Vildén Mia LL 259 1 251 510 1 SERTK KVA
327 Ethneanibhaloir N/3,8 Pesonen Jorma & Vildén Mia LL 250 2 250 500 2 SA
503 Wusillus Amicus Magnus U/2,5 Laurila Anna LL 237 3 251 488 3 SA
724 Gemmish Boudicca N/1,6 Af Heurlin Ulla HVK 232 4 244 476 4 SA
729 Fernmark Kamikaze U/2,5 Pirinen Kirsi & Mika LL 227 5 240 467 5 SA
513 Hertta-Ässän Dileas U/2,6 Forss Sari & Hottola Sami PVK 227 5 230 457 6 SA
431 Bushmills N/2,6 Tuhkio Arja LL 187 7 7  
147 Carel Wolf Ottiilia N/3,9 Perttula Helena & Hassinen Viljo & kasv. LL 138 8 8  
148 Carel Wolf Okuliina N/3,9 3 DVM-07 Perttula Helena & Hassinen Viljo & kasv. LL 135 9 9  
707 Sall´bazz Tor U/1,6 Forss Sari PVK disk -- disk
SILKKIVINTTIKOIRA
S 002 Seiran Atreyu U/2,8 Eija Achrén SuSVK 269 1 288 557 1 SA
S 007 Windspirit Dahlia at Tsaarikon N/2,1 Minna Saarikko SuSVK 264 2 272 536 2 SA
S 006 Talisman of Electra Sarafias N/3,1 Salla Klemetti SuSVK 261 3 224 485 3 SA
S 005 Kristull Rhianna N/6,9vet Salla Klemetti SuSVK 236 4 238 474 4 SA
S 015 Sarafias Deanna N/1,8 Marjut Sahrlund SuSVK 0 -- --  
S 003 Sarafias Asrai U/4,6 Minna Saarikko SuSVK disk -- disk
TAZI
5012 Melekush Gerigim N/3,6 ZH.I.KOZHINA Venäjä 234 2 240 474 1 SA
5013 Melekush Zhegine N/2,4 ZH.I.KOZHINA Venäjä 237 1 216 453 2 SA
SKOTLANNINHIRVIKOIRA
607 Blixten The Great Scott K/2,0 Arhima I. & Oinoinen K. & Arhima-Oinonen M-L LL 243 1 225 468 1 SA
689 Sweetscot Higland Haggis N/2,3 Kallio Riikka HVK 228 2 238 466 2 SERTK
259 Swordgrove Skylark N/5,2 2 Holmström Jan & Jens SHKK 163 3 3  
VENÄJÄNVINTTIKOIRA
366 Staraja Russa Glinka N/2,1 1 Tammisalo Kati PVK 252 1 255 507 1 SERTK
685 Staraja Russa Hvalbusa N/1,6 Tuominen Liisa PVK 234 2 242 476 2 SERTK
645 Rajalinjan Inari N/2,4 2 Hellgren Johanna SBK 232 3 238 470 3 SERTK
569 Rajalinjan Husaari U/2,5 1 Auvinen Sirpa & Kaskiharju Pirjo SBK 217 13 248 465 4 SA
690 Of Golden-West Figaro U/1,7 Hynni Hanna xx 230 7 232 462 5 SA
125 Dubnjak Bozhidar U/3,9 1 Heinonen Berit & Markku TVK 227 9 234 461 6 SA
186 Yegorov Midsummer Bloom N/3,7 Kivinen Anu & Wilkman Carita HVK 231 4 217 448 7 SA
307 Anna-Su by Midnite U/3,2 Valio SMM-06, CVM-07 Ahola Kristiina K-SVKK 222 10 221 443 8 SA
5016 Zlaty U/3,7 T. S. Baranova Venäjä 220 11 217 437 9 SA
365 Basnjan Carmina Luna N/3,3 2 SMM-07 Tammisalo Kati PVK 231 4 204 435 10 SA
679 Of Golden-West Felicita N/1,7 Kivinen Anu HVK 229 8 202 431 11 SA
5015 Aragona N/2,3 I. V. Kulkova Venäjä 231 4 200 431 11 SA
684 Vega Shelk Futark U/1,6 Åberg Tina & Westerlund Roger SBK 219 12 207 426 13 SA
113 Dubnjak Bellarosa N/3,9 1 Vuohu Ritva & Essi SBK 200 16 223 423 14 SA
5014 Erza N/3,6 I. A. Stavinskaya Venäjä 205 15 205 410 15 SA
708 Borzowski´s Lubor Lightyear U/2,3 Savinen Tarja SBK 198 17 192 390 16  
705 Of Golden-West Fedja U/1,7 Järvelä Maritta HVK 210 14 0 210 17  
343 Polongain Jikarow U/3,7 2 DVM-07 Söderholm Pia & Tuominen Tommi SBK 179 18 0 179 18  
706 Of Golden-West Fuuga U/1,7 Järvelä Maritta HVK 166 19 19  
710 Rainmaker Justyna N/1,9 Kaskiharju Pirjo SBK 121 20 20  
153 Borscana Ilmatar N/3,9 Kontio-Jalanka Kristiina SBK 64 21 21  
691 Dunjasa N/2,8 Pyy Marinka SBK 0 -- --  
695 Rainmaker Julia N/1,9 Kontio-Jalanka Kristiina SBK 0 -- --  
441 Rajalinjan Hulda Hacnika N/2,5 1 Paasinummi Suvi & Harri LL 0 -- --  
719 Hatsina Ivanna Slavnaja N/1,7 Hellgren Johanna SBK disk -- disk
626 Coverdale´s Kiprusoff U/2,0 1 Leskinen Mirja-Leena SBK disk -- disk
BASENJI
526 Ajibu Dixie Rose N/2,2 4 Valkama Laura & Anttila Marjukka SUBA 250 1 246 496 1 SERTK KVA
5008 Strong Stael Odissey Esta En Casa U/2,1 A.V.SAPEGINA Venäjä 228 4 246 474 2 SA
5009 Tim Spirit First Choice U/2,2 E.I. TSINMAN Venäjä 231 2 243 474 2 SA
581 Bulldobas Dream of Kenya N/2,1 3 Hokkanen Satu & Taavitsainen Tiina K-SVKK 229 3 238 467 4 SA
484 Dakarai Jamili Sharab N/2,0 1 Lehtoranta Tanja & Sundell Sara & Laakso Hannele SUBAK 220 5 215 435 5 SA
3045 Zuketin Zir´O´Bulldobas N/5,6 Karri Anna & Martti SUBAK 207 6 199 406 6 SA
485 Dakarai Jamili Lina N/2,0 1 Savo Sari & Helevä Sanna-Maija SUBAK 198 7 7  
3289 Furahan Kito Kirimu U/4,1 3 SMM-05 Juola Hilkka & Pasanen Ari SUBAK 180 8 8  
737 Taji Bulldobas Cosmopolitan U/4,2 Karri Anna SUBA 98 9 9  
PORTUGALINPODENGO pieni
338 Conchita De Vedras N/3,1 2 Forssell Melina & Savolainen Kati SPP 200 1 241 441 1 SERTK
715 Marella Toranja N/5,4 Mutanen Hannu & Sorvo Anne PVK 167 2 127 294 2  
174 Sandeisan Caramelo U/3,3 2 Fellman Mimori xx 0 -- --  
635 Irezumi Nascer do Sol U/1,7 Fellman Mimori SPP 0 -- --  
PORTUGALINPODENGO keskikokoinen
638 Alexandra´s Heritage Aguaceiro U/2,9 Martiskainen Jari & Hokkanen Mirja SPP 227 1 234 461 1 SERTK
639 Vehkakallion Carlos U/2,3 1 Martiskainen Jari & Hokkanen Mirja SPP 224 2 221 445 2 SA
WHIPPET
2900 MaXwin Aky-Lucky U/6,4vet Valio Toivanen Aatu HVK 259 1 264 523 1 SA
445 Sökövintin CS-Cheetah N/2,2 3 Wiikinkoski Meri xx 248 2 257 505 2 SERTK
5010 Paletin Northern Star N/1,6 YURIY Y.KALINOVSKIY  Venäjä 245 3 249 494 3 SERTK
564 Sökövintin CS-Cobra U/2,2 Apo Erkki HVK 228 7 260 488 4 SERTK
659 Gaselle´s Get On U/1,6 Björkqvist Ida-Maria HVK 228 7 256 484 5 SA
3160 Sattuman Kastepisara N/5,2 Valio Raussi Raija LL 227 11 251 478 6 SA
704 MaXwin El Tiempo U/2,2 Lepistö Birgitta PVK 228 7 249 477 7 SA
677 Paletin Nitroninja U/1,6 Kulmala Henriikka & Piispa Esa TVK 235 5 242 477 7 SA
701 Sökövintin April N/3,8 Forsstén Jari HVK 240 4 232 472 9 SA
2888 Tiger´s Chaos Special Plaudite N/6,2vet 4 Jutila Pirjo & kasv. LVKH 226 12 238 464 10 SA
3275 Tiger´s Chaos Xtrafit Plaudite N/4,0 3 Jutila Pirjo LVKH 226 12 235 461 11 SA
2824 Jewgenistajan Tasku-Matti K/6,8vet Husula Laila SSVK 228 7 229 457 12 SA
5011 Anahita Arva S Native Runner U/2,5 Marina Slepneva Venäjä 225 14 225 450 13 SA
655 Hitline´s Twister N/4,8 Roine Kati HVK 229 6 218 447 14 SA
3104 Sattuman Kuonokaveri K/5,2 Raussi Hille LLW-H 224 15 15  
703 Hitline´s Top Gun U/4,8 Lepistö Birgitta PVK 222 16 16  
380 Tarumetsän Talvitiikeri U/3,0 Haapanen Ilona PVK 222 16 16  
408 Encautom´s Vanquish U/2,8 1 Forssell Melina & Virta Henri HVK 220 18 18  
723 Sökövintin CS-Chili Pepper N/3,1 Roine Kati HVK 219 19 19  
622 Besties Jäätelökesä N/1,8 Poikonen Heli & kasv. xx 217 20 20  
496 Sökövintin CS-Ceville U/2,2 1 Voutilainen Lea LL 214 21 21  
146 Pikkuliisan Citronella N/3,6 Uuttu Taru W-H 211 22 22  
589 Kiikurin Rusalka U/1,8 Varama Aki & Satu SSVK 207 23 23  
3161 Sattuman Kaneli N/5,2 Raussi Raija LL 203 24 24  
406 Sökövintin JX-Bernadette N/2,8 2 Lampola Lotta & Kitte PVK 200 25 25  
585 Refined Show Stopper N/2,1 Kero Heidi HVK 199 26 26  
552 Taraly Black Panther N/2,0 Silmäri Anna & Reponen Keijo W-H disk -- disk
ITALIANVINTTIKOIRA
588 Mirondan Carissima N/3,0 1 Vikman Niko & Inka HVK 225 1 242 467 1 SERTK
283 Mirondan Casilda N/3,0 Vikman Niko & Inka HVK 199 2 224 423 2 SA
101 Soltar´s Flashback U/4,3 1 Tuomi Johanna HVK 24 3 3