CVM  10.5.2008 JYVÄSKYLÄN YMPÄRISTÖ K-SVKK
Maastokilpailukauden -08 ensimmäiset arvokilpailut, Suomi-Cup,  juostiin kauniin ja lämpimän kevätsään vallitessa Vesangassa.
Radat olivat arvokilpailulle sopivat, riittävän vaativat. Perjantain sadekuuro oli pehmittänyt peltoalueen pohjan varsin raskaaksi juosta. 
Järjestäjä oli jälleen kerran löytänyt loistavan, tarpeeksi laajan ja kumpuilevan pellon, johon oli rakennettu radat, jotka vaativat
koirilta niin ketteryyttä kuin kestävyyttäkin. Molemmat radat olivat n. 650 m pitkiä. Whippettien viimeisessä alkueräjuoksussa
tapahtui valitettava vetolaitteen rikkoutuminen. Koneen vaihdon jälkeen saatiin viimeinenkin erä juostua.
Suomi-cup tittelit saatiin jaettua kaikille muille roduille paitsi Cirneco dell´etnoille, joiden finaalijuoksu päättyi vieheen hukkaamiseen
 pian lähdön jälkeen.
Maastovalioita valmistui useita, faaraokoira, afgaaninvinttikoira ja kaksi salukia. Päivän parhaasta suorituksesta vastasi
basenji Ajibu Dixie Rose 521 pisteellä. Järjestelyt sujuivat moitteettomasti. Ylit. Päivi Kulmala
Tulokset tarkistamati
no Nimi / Name S/ikä Ser Titt. Säkä Omistaja / Owner kerho pis sij fin yht sij huom
CIRNECO DELL'ETNA Kotti-Rantala,  Rönn, Siivola, Kulmala
250 Iosono Incredibile N/3,3 3 Johnsson Mia SIC 221 1 0 221 1  
416 Iosono Romulus U/2,9 1 Skurnik Kenneth SIC 203 2 0 203 2  
527 Are But Not´s Eternal Embrace N/2,2 3 SVKLM-07 Lampela Marjo & Blomberg Jani & Peltola Annikki SSVH 76 3 3  
FAARAOKOIRA
451 Siphra´s Call Me Breeze N/2,2 4 Blomster Maria SFK 239 1 244 483 1 SERTK KVA, CVM-08
163 Northgate´s Northern Lights N/4,1 Valio EM-06;DVM-07 Ukura Hanna & Kari OSVKH 231 2 229 460 2 SA
329 Sawhorse´s Lord of the Dance U/3,2 1 Aaltonen Linda SFK 226 3 233 459 3 SA
164 Northgate´s Fire and Ice U/4,1 2 Ukura Hanna & Kari OSVKH 226 3 221 447 4 SA
2988 Siphra´s Sentimental Lady N/7,2vet Valio SMM-06;VMM-07 Ukura Hanna OSVKH 213 5 5  
378 Sawhorse´s Private Dancer N/3,2 Valio  SMM-07 Kennel Sawhorse´s/Maria Stenberg SFK 159 6 6  
AFGAANINVINTTIKOIRA
432 Neliapilan Wuorikristalli N/2,6 Valio Nivala Outi HVK 234 1 238 472 1 SA CVM-08
203 Scaramis Li´l Bit Special N/3,7 Valio Keto Marianne & Saloniemi Tomi LVKH 229 5 241 470 2 SA
3198 Hienohelman Michelangelo U/5,2 4 Korpikallio Kirsti SA-FA 230 3 232 462 3 SERTK KVA
223 Baheera CinderellaStory N/4,0 4 SMM-06 Seeste Teija & Petri SA-FA 232 2 229 461 4 SA
190 Neliapilan Jazztyttö N/3,6 3 Havia Arja & Liukkonen Heikki SA-FA 219 8 241 460 5 SERTK
208 Kultapiiskun Amber N/3,5 Valio Markkanen Tarja & Pekka TT 222 6 221 443 6 SA
3199 Hienohelman Mona-Lisa N/5,2 Korpikallio Laura SA-FA 230 3 208 438 7 SA
183 Kultapiiskun Aslan U/3,5 1 Tapaninaho-Vehmala Mirva PVK 213 9 217 430 8 SA
618 Punapaulan Älykkö N/2,8 3 Ijäs Janna LVKH 222 6 200 422 9 SA
268 Sonate´s Lalai Dreamtime N/3,9 Nurminen-Trygg Elina TVK 213 9 108 321 10  
477 Neliapilan Willilänsi U/2,6 Valio Gardemeister Sini SA-FA 200 11 11  
224 Baheera CrashBoomBang U/4,0 Seeste Teija & Petri & Kourusuo Minna SA-FA 199 12 12  
460 Tuohi-Tikan Teikkari U/2,9 Haapoja Merja & Petri PVK 195 13 13  
455 Neliapilan Wesihiisi U/2,6 4 Liukkonen Anu SA-FA 188 14 14  
347 Kultapiiskun Ambalaj N/3,5 Valio CVM-07;DVM-07 Litmanen Suvi TT 177 15 15  
209 Kultapiiskun Ada N/3,5 3 SMM-07 Markkanen Tarja & Pekka TT 162 16 16  
BASENJI
526 Ajibu Dixie Rose N/2,4 Valio Valkama Laura & Anttila Marjukka SUBA 270 1 251 521 1 SA CVM-08
454 Liljeborg´s Dan Galina of Phoebus N/2,3 1 Rissa Camilla SUBAK 223 6 257 480 2 SERTK
449 Bulldobas No Regrets U/2,4 1 Kyttä H-L. & J. & Taavitsainen Tiina SSVH 234 3 236 470 3 SERTK
485 Dakarai Jamili Lina N/2,2 1 Savo Sari & Helevä Sanna-Maija SUBAK 239 2 231 470 3 SA
581 Bulldobas Dream of Kenya N/2,3 3 Hokkanen Satu & Taavitsainen Tiina K-SVKK 226 4 219 445 5 SA
189 Ajibu Cool Cat N/3,3 Valio DVM-07 Anttila Marjukka HVK 222 8 222 444 6 SA
254 Bulldobas Le Charmeur U/3,3 1 Aaltonen Tiina K-SVKK 223 6 214 437 7 SA
2877 Ajibu American Pie N/6,3vet 3 DVM-05 Anttila Marjukka HVK 224 5 176 400 8 SA
438 Bulldobas Finnish Flutesong U/2,4 Aaltonen Tiina K-SVKK 219 9 9  
2938 Ajibu All My Loving U/6,3vet Valio SMM-04,-07 Nissilä Esa SUBAK 217 10 10  
262 Ajibu Chi Chiquitita N/3,3 2 Laasonen Kaisa SUBAK 203 11 11  
456 Orange Pips Angeleyes U/2,4 Villberg Kirsi SUBAK 201 12 12  
SKOTLANNINHIRVIKOIRA
259 Swordgrove Skylark N/5,4 2 Holmström Jan & Jens SHKK 212 1 235 447 1 SERTK CVM-08
3044 Swordgrove Shannon N/5,4 Valio SVKLM-04,CVM-05,DVM-05 Kaipainen Eija SHKK 113 2 2  
107 Swordgrove Glastonbury N/3,9 3 Räsänen Aino SHKK 101 3 3  
VENÄJÄNVINTTIKOIRA
179 Anna-Su Blacky U/3,4 Valio Mäkinen Tarja K-SVKK 230 1 236 466 1 SA CVM-08
365 Basnjan Carmina Luna N/3,5 2 SMM-07 Tammisalo Kati PVK 205 2 220 425 2 SERTK
307 Anna-Su by Midnite U/3,4 Valio SMM-06, CVM-07 Ahola Kristiina K-SVKK 144 3 3  
560 Mogilnikov U/2,8 Ilves Katri K-SVKK 94 4 4  
645 Rajalinjan Inari N/2,6 2 Hellgren Johanna SBK 0 -  
277 Anna-Su Bienca N/3,4 2 Huttunen Anneli LL 0 -  
IBIZAN PODENCO
225 Frontrunner´s Gazella N/3,1 Valio Rajamäki Tanja SFK 261 1 242 503 1 SA CVM-08
3296 Snout Online Access U/4,6 Valio SMM-06, CVM-07 Rönnberg Tiia SFK 232 2 224 456 2 SA
3248 Snout Octoberfest N/4,6 Valio EM-06, DVM-06 Mansikkamaa Susanna & Kotio Teijo LL 217 3 3  
ENGLANNINVINTTIKOIRA
387 Estet Classic Velvety Orchid N/2,9 Valio Törn Maarit HVK 245 1 227 472 1 SA CVM-08
376 Top Vision Gone With Wind N/5,0 2 Ojutkangas Riikka TVK 242 2 229 471 2 SERTK
217 Whiptails Winter Wish U/3,4 3 Lahtinen Sami & Väliharju Suvi TVK 226 3 3  
IRLANNINSUSIKOIRA
234 Jaslane´s Fabiola U/3,3 Valio CVM-07 Holmström Hannele & Siivola Jyrki OSVKH 212 2 227 439 1 SA CVM-08
57 Fernmark Juno N/4,4 Af Heurlin Ulla HVK 208 3 220 428 2 SERTK
3025 Frag ´Arach von den Erzminen U/6,0vet Valio SVKLM-05, CMV-06 Partinen Taru & af Heurlin Ulla HVK 213 1 204 417 3 SA
148 Carel Wolf Okuliina N/4,1 3 DVM-07 Perttula Helena & Hassinen Viljo & kasv. LL 180 4 4  
326 Wolfmann Negredo U/3,4 Valio Pesonen Jorma & Vildén Mia LL 179 5 5  
ITALIANVINTTIKOIRA
294 Soltar´s Aida N/3,6 Valio CVM-07,DVM-07 41,1 Lampimäki Hanna & Annina LVKH 239 1 256 495 1 SA CVM-08
248 Dervisch Dial L for Love N/3,4 1 37,8 Jääskelä Leena HVK 216 2 225 441 2 SERTK
283 Mirondan Casilda N/3,2 37,1 Vikman Niko & Inka HVK 0 - loukkaantui
PORTUGALINPODENGO pieni
3233 Faidros Honesto U/4,6 Valio SMM-07 Hynynen Tuija & Petri PP 244 1 239 483 1 SA CVM-08
338 Conchita De Vedras N/3,3 3 Forssell Melina & Savolainen Kati SPP 207 2 217 424 2 SERTK
SALUKI
3050 Idan Atiq Rafiq U/5,7 Valio Suomela Sami & Salmi Mia & Lehtonen Micaela PVK 243 2 251 494 1 SA CVM-08
128 Aziz Valei N/4,3 4 Kotila Eija OSVKH 236 5 247 483 2 SERTK KVA
168 Al-Yasamin Azhara N/4,3 4 Rodriquez Tumelius Laura HVK 248 1 230 478 3 SERTK KVA
467 Tadj Mahal Elam Ismael U/2,8 4 Lehtikangas Päivi & Janne SSAK 239 3 238 477 4 SA
375 Dyynien Hassan Hamaidi U/3,4 Valio SMM-07 Berghäll Marja HVK 227 8 239 466 5 SA
397 Kirman Wariman U/3,1 1 Perkkiö Heli SSAK 231 7 232 463 6 SA
2790 Aziz Qaside N/7,3vet Valio SMM-04, CVM-05;VMM-07 Savolainen Pirjo & Tanu HVK 239 3 224 463 6 SA
126 Al-Yasamin Adiba N/4,3 Valio Aittokari Marjo SSAK 233 6 226 459 8 SA
355 Dyynien Hassan Hasna N/3,4 Valio CVM-07;DVM-07 Valli Susanna HVK 224 9 9  
369 Dix Dax Ex-Ezadaz U/4,0 4 Ingraeus Helmi-Elisa & Ari MIVIKS 219 10 10  
556 Kuriirin Erena May N/3,0 1 Haapala Hannu HVK 217 11 11  
3306 Dyynien GT Gudean U/4,6 3 Lehtikangas Janne & Päivi SSVH 198 12 12  
WHIPPET
354 Beschützer Alfred U/3,0 Valio 50,8 Malvisalo Tuula & Ruusunen Erkki PVK 251 4 257 508 1 SA CVM-08
313 MaXwin Dobri U/3,2 2 48,2 Suominen Riitta TVK 250 5 251 501 2 SERTK
88 Homely Luck´s Yukon Ultra U/4,1 3 50,5 Pitkäkaski Henna & Marko TVK 253 1 245 498 3 SERTK
333 Weikotin BB-King of Hanka U/3,0 3 SMM-07 52,8 Salmela Eeva & Lasse W-H 253 1 241 494 4 SA
108 Softrack Evelyn N/3,9 Valio 45,7 Hakala Anu PVK 243 7 248 491 5 SA
232 Tuulikellon Coco U/3,5 Valio EM-06 48,5 Tuominen Tiina SSVK 235 10 245 480 6 SA
100 Jewgenistajan Riemukupla N/3,9 Valio 50,8 Juutilainen Riikka K-SVKK 235 10 242 477 7 SA
144 Jewgenistajan Rokkimimmi N/3,9 2 49,2 Piitari Riitta-Liisa & Lauri SSVK 252 3 223 475 8 SA
444 Dexter aus dem Gnomenhain U/2,4 3 52,7 Saastamoinen Anne W-H 237 8 234 471 9 SA
222 Tuulikellon Canellaco N/3,5 3 49,0 Rahunen Pekka W-H 237 8 234 471 9 SA
2900 MaXwin Aky-Lucky U/6,5vet Valio 50,4 Toivanen Aatu HVK 244 6 224 468 11 SA
33 Speed On Billy the Kid U/6,7vet Valio CVM-07 50,0 Keltakangas Kari PVK 234 12 229 463 12 SA
496 Sökövintin CS-Ceville U/2,4 1 51,0 Voutilainen Lea LL 233 13 13  
30 Jewgenistajan Laiska-Jaakko U/4,2 2 51,5 Mankinen Jelena & Vepsäläinen Riitta W-H 233 13 13  
64 Boxing Helena´s Dark Desire N/3,9 2 49,7 Jutila Pirjo & Ikäheimo Sanna LVKH 232 15 15  
273 Tuulikellon Covisco U/3,5 Valio 51,0 Tuominen Tuire SSVK 228 16 16