18.-19.7.2009 JYVÄSKYLÄN YMPÄRISTÖ KV INT
International Jyväs Coursing 2009 ja Keski-Suomen kennelpiirin mestaruus 2009
SFK:n maastomestaruus 2009
Koepaikkana kumpuileva savipohjainen laidunpelto; osittain heinä leikattu aivan lyhyeksi ja osittain n. 20 cm pituista mutta hyvin harvaa kasvustoa.
Radan pinta kova ja hieman epätasainen. Kokeen valmistelut oli suoritettu asiallisesti etukäteen ja osaavaa henkilöstöä myös vaihtoon oli
varattu riittävästi. Tosin toimiston osalta näin ei ollut. Kohtuulllisen vaativien ae- ja fin.ratojen pituudet melkö tarkoin 600m.
Sunnuntaina juostiin samat radat pienin muutoksin jotka lisäsivät niiden toimivuutta. Ratapohja saattoi johtaa koirien suoritusten varovaisuuteen
mikä näkyi etenkin lauantaina lukuisina kaatumisina ae:ssä. 42 lähtöä ja 14 kaatumista sekä lukuisia läheltä piti-tilanteita!
Sunnuntaina näitä oli huomattavasti vähemmän. Toisaalta syynä saattaa olla koirien tottumattomuus liikkua ko. maastossa.
Pahemmilta loukkaantumisilta onneksi vältyttiin mutta huippupisteitäkään ei suorituksista annettu.
Lauantaina koe alkoi 9.07; ae-lähtöjä 42, fin.lähtöjä 34: koe päättyi 16.38. Yksi liian aikainen lähetys ae:ssä - vähennetty pisteistä 10%.
Sunnuntaina koe alkoi 9.03; ae-lähtöjä 42 joissa 2:n koiran suoritus hylättiin. Fin.lähtöjä 33; yksi koira jouduttiin sulkemaan pois sen
 lähdettyä juoksemaan vaarallisesti väärään suuntaan seuraamatta lainkaan viehettä. Koe päättyi 16.30. Vieheen veto asiallista ja toimi
koirien kannalta hyvin turvallisesti: vain muutama vieherikko molempina päivinä. Palautus nopeaa. Koirien varusteet pääosin kunnossa.
Tosin juoksun aikana muutamaa koiraa koppa selvästi häiritsi. Tuomareiden toiminta hyvin yhdensuuntaista. Ratatarkkailijoita ei ollut käytössä.
Kenttäväen hyvinvoinnista kokeen aikana huolehdittiin erityisen hyvin.
Järjestäjä voisi tulevaisuudessa harkita ettei toimihenkilöiden osalta olisi nyt toteutuneita päällekkäisyyksiä vaan tehtävät eriytettäisiin
useamman hoidettavaksi. Kokeen aikana kaiken yhteydenpidon hoitaminen saman kanavan kautta oli ajoittain ongelmallista ja johtui
ilmeisesti toimiston kovasta kiireestä vähällä väellä. Kilpailuttajille saattaisi myös olla hyvä myöhästymisien estämiseksi ilmoittaa aika
milloin on tultava eläinlääkärin tarkastukseen eikä arvioitua kokeen alkamisaikaa.  ylit  Seija Kotti-Rantala
Kilp.       Country Alkuerä points pos comment
no Nimi / Name S/ikä Ser Titt. Säkä Omistaja / Owner kerho pis sij fin yht sij huom
Silkkivinttikoira
S017 Allagante Seven Feathers N/2,1 Johanna Wallenius SuSVK 240 1 231 471 1 SA
S018 Bon-Zoi's Dutch Dance U/104,1vet Tiina Timonen SuSVK 224 2 234 458 2 SA
S005 Kristull Rhianna N/8,4vet Salla Klemetti SuSVK 142 3 3  
S007 Windspirit Dahlia at Tsaarikon N/4,1 Minna Saarikko SuSVK 27 4 4  
S009 Sarafias Cassandra N/4,3 Jenni Punttila & kasv. SuSVK 21 5 5  
Afghan hound - Yhdistelmä - Mixed
1215 Yhazin Nights in Kalahari N/2,1 Pennanen Laura PVK 214 4 238 452 1 SERTK , CACIL
1108 Yazakhan's Tornado Ofsouls N/2 1 Koponen Sari PVK 203 5 226 429 2 SERTK , V-CACIL
976 Kirman Taisha N/2 1 Nousiainen Kirsi SA-FA 216 3 195 411 3 SA
732 Ingenue Miu Miu N/3,3 4  SMM-08 Rusanen Outi & Juslin Kristoffer K-SVKK 184 6 208 392 4  KPM 1.
886 Hienohelman Zazzera N/2,4 Österblad Helena LVKH 165 8 202 367 5  
349 Ingenue Izzey Miyake U/4,8 Räsänen Molla K-SVKK 167 7 104 271 6  KPM 2.
1183 Khaos Devenish N/1,7 Räsänen Pilvi SA-FA 233 1 0 233 7  
1064 Kirman Tahira N/2 2 Eriksson Venla SA-FA 223 2 0 223 8  
278 Pienenpuiston Pimu N/5,2 4 Rusanen Outi K-SVKK 134 9 9  
544 Yhazin Santa is Coming to Town U/5,6 Pennanen Laura PVK 96 10 10  
824 Tiktei's Cherokee Redfox U/3 Roiha Lotta K-SVKK 13 11 11  
Whippet      N>48 ja U>51 cm
1120 Of Streamline Flying Knight K/1,8 52,8 Mukkala Maria & Närhi Miikka SSVH 248 1 226 474 1 SERTK
229 Tuulikellon Codaco U/4,7 1 51,5 Mehtonen Mirja K-SVKK 235 2 230 465 2 SERTK , KPM 3.
1225 Jewgenistajan Puska-Jussi U/1,6 51,6 Juutilainen Riikka K-SVKK 211 11 248 459 3 SA
830 Homely Luck's Lamborghini U/2,6 53,6 Pitkäkaski Henna & Marko TVK 232 4 227 459 4 SA
892 Softouch Fasterthanu U/2,3 56,1 Turunen Tuula & Toivonen Marjut HVK 217 10 232 449 5 SA
596 Pikkuliisan Caprio U/5,1 53,7 Viitamäki Katja & Markus LVKH 202 13 229 431 6 SA
100 Jewgenistajan Riemukupla N/5,2 50,8 Juutilainen Riikka K-SVKK 233 3 196 429 7 SA
1050 C'mere Icy Cloudberry U/1,9 54,1 Luusua Tarja & Johanna K-SVKK 222 6 205 427 8 SA
762 Nebtunuksen Beany Boss U/3 1 55,4 Seppänen Lotta & Teemu K-SVKK 219 8 202 421 9 SA
1086 Play A While Fazer U/1,6 53,1 Pohjanvirta Tarja SSVH 222 6 198 420 10 SA
857 Biswhip's Dante U/2,3 51,5 Latva-Kyyny Satu W-H 231 5 184 415 11 SA
856 Biswhip's Delacroix U/2,3 51,1 Latva-Kyyny Satu W-H 200 14 213 413 12 SA
3074 Refined Flaming Fame N/6,5vet 1 48,2 Vaaranmaa Anna & kasv. LVKH 197 15 179 376 13  
146 Pikkuliisan Citronella N/5,1 49,0 Uuttu Taru W-H 205 12 167 372 14  
766 Beschützer Bisse U/2,9 1 55,4 Mehtonen Heikki K-SVKK 219 8 15  Luopui finaalista
1022 Macarenan Pajazzo N/1,8 1 48,5 Tiihonen Henri SSVH 169 16 16  
Whippet, (N) bitches
1161 Besties Linnanneito N/1,8 46,7 Hakola Anna-Mari K-SVKK 245 1 249 494 1 SERTK , KPM 1.
108 Softrack Evelyn N/5,2 Valio 45,7 Hakala Anu PVK 240 2 229 469 2 SA
1133 Besties Lumpeenkukka N/1,8 1 44,2 Katalkin Tiina & Ojanperä Arto K-SVKK 211 5 240 451 3 SERTK
986 Tiger's Chaos All Ears N/1,9 45,9 Naukkarinen Anne K-SVKK 239 3 201 440 4 SA CACIL
930 Luminuolen Aamurusko N/3,1 44,3 Kanniainen Hanna K-SVKK 211 5 222 433 5 SA
3275 Tiger's Chaos Xtrafit Plaudite N/5,5 3 47,8 Jutila Pirjo LVKH 215 4 203 418 6 SA V-CACIL
1033 Sökövintin CD-Enne N/2,2 1 46,2 Kemppinen Salla W-H 206 8 206 412 7 SA
324 Carry On Jenna de Rosnay N/4,2 2 45,2 Rasku Kati & Vaaranmaa Anna LVKH 209 7 201 410 8 SA
900 Luminuolen Amerikanserkku N/3,1 47,9 Hiltunen Maria xx 194 11 209 403 9 SA
466 Ringmore Chapter and Verse N/3,7 1 47,0 Suojärvi Anna SSVK 188 12 209 397 10  
1164 Tiger's Chaos Alltimeplaudite N/1,9 43,2 Jutila Pirjo LVKH 174 14 194 368 11  
590 Sökövintin JX-Belamy N/4,3 46,8 Kemppinen Salla W-H 184 13 179 363 12  
145 Nyanssin Alluring Lady N/5 3 44,6 Huotari Väinö, Veera & Mikko K-SVKK 153 16 187 340 13  
855 Biswhip's Debussy N/2,3 2 47,6 Latva-Kyyny Satu & Jyrki W-H 203 9 0 203 14  
288 Tiger's Chaos Supasonic Sista N/4,4 45,1 Naukkarinen Anne K-SVKK 196 10 0 196 15  
585 Refined Show Stopper N/3,5 47,6 Kero Heidi HVK 159 15 16  
Whippet, (U) males
763 Nebtunuksen Beyond Biceps U/3 1 50,5 Seppänen Lotta & Teemu K-SVKK 241 1 235 476 1 SERTK , CACIL, KPM 2.
494 Refined Silent Shout U/3,5 1 50,6 Kalliokoski Markku LVKH 203 4 234 437 2 SA V-CACIL
1070 Tarumetsän Pelle Peloton U/2 49,4 Liinamo Anna-Elisa HVK 229 2 202 431 3 SA
1085 Tiger's Chaos All Stars K/1,9 48,8 Ruuskanen Sinikka SSVH 221 3 208 429 4 SA
802 Biswhip's Dumas U/2,3 49,4 Lähdesmäki Eija LVKH 169 9 220 389 5  
940 Pipsqueak Kapteeni Koukku U/3,5 2 50,6 Pohjanvirta Saija SSVH 152 10 232 384 6  
3277 Biswhip's Crux U/5,9 2 50,5 Lähdesmäki Eija LVKH 172 8 203 375 7  
677 Paletin Nitroninja U/3 1 50,2 Kulmala Henriikka & Piispa Esa TVK 197 6 173 370 8  
838 Jagodas Gros Bonnet U/2,5 49,6 Rossi Suvi K-SVKK 201 5 0 201 9  
1128 Besties Lakupekka U/1,8 47,2 Niemi Hanna & Hovisto Juha PVK 194 7 10  Luopui finaalista
Podenco portugues, medium size - Yhdistelmä - Mixed
568 Vehkakallion Charlotta N/3,7 3 SVKLM-07 Durchman Päivi HVK 233 1 229 462 1 SERTK
938 Vehkakallion Daniela N/2,1 Durchman Päivi HVK 206 2 216 422 2 SA
Cirneco dell’ Etna  - Yhdistelmä - Mixed
1141 Iosono Divina N/1,9 1 Lampela Marjo & kasv. SSVH 211 1 232 443 1 SERTK
805 Vespinja's Cardamone N/3 2 Varonen Mari K-SVKK 211 1 224 435 2 SA KPM 1.
475 Vespinja's Biancavilla N/3,8 Heikkinen Jenni & Peltola Annikki K-SVKK 10 3 3  
Basenji - Yhdistelmä - Mixed
1119 Bulldobas Apocalyptica U/1,5 2 Rintanen Marika SSVH 220 3 229 449 1 SERTK
942 Perrada Unican Butterflystorm U/2,6 Lahti Katariina SUBA 224 2 222 446 2 SERTK
1092 Sonbar's Tom Terrific for Ajibu U/1,7 Billings Erja & Anttila Marjukka SUBA 226 1 204 430 3 SA
935 Ajibu Ebony Eyez U/2,6 2 Taipalus Tanja LL 197 7 221 418 4 SA
526 Ajibu Dixie Rose N/3,7 Valio CVM-08, DVM-08 Valkama Laura & Anttila Marjukka SUBA 209 5 204 413 5 SA
1047 Furahan Tiika M'Toto U/1,7 Villberg Kirsi & Salomäki Päivi SUBA 193 8 212 405 6 SA
1107 Klassic's Daydream Believer U/1,6 Vesterinen Tiina & Anttila Marjukka SUBA 190 9 210 400 7 SA
776 Dakarai Jamili Titi N/3,5 4 Lindell Marja & Virta Hannu SUBA 207 6 163 370 8  
1191 Dakarai Almond Kiss N/1,6 Sukanen Maria SUBA 218 4 0 218 9  
581 Bulldobas Dream of Kenya N/3,6 Valio Hokkanen Satu & Taavitsainen Tiina K-SVKK 121 10 10  
485 Dakarai Jamili Lina N/3,5 3 Savo Sari & Helevä Sanna-Maija SUBAK 104 11 11  
Podenco portugues, small - Yhdistelmä - Mixed
847 Tähtitaivaan Helmi N/2,4 Valio  SMM-08, CVM-09 Ridanpää Maaret LL 163 3 233 396 1  
479 Jane do Vale do Cutileiro N/3,5 1 Sandholm Eija SPP 191 2 179 370 2  
943 Sandeisan Delicia N/2,8 1 Sulosaari Virpi xx 228 1 0 228 3  
468 Irezumi Moinho de Vento U/3,5 1 Mustonen Miia K-SVKK 99 4 4  
Kilp. Jyväskylä   18.7.2009 Country Alkuerä points pos comment
no Nimi / Name S/ikä Ser Titt.   Omistaja / Owner kerho pis sij fin yht sij huom
Irish wolfhound - Yhdistelmä - Mixed
1006 Sapwood's Play of Colours N/2,1 3 Toivonen Riitta K-SVKK 226 1 203 429 1 SERTK , KPM 1.
925 Gemmish Brigit N/3 2 Laurila Tanja & kasv. SSVH 226 1 195 421 2 SA
724 Gemmish Boudicca N/3 1 Af Heurlin Ulla HVK 160 3 3  
1216 Fernmark Labyrinth N/1,6 Partinen Taru HVK 91 4 4  
Scottish deerhound - Yhdistelmä - Mixed
1007 Black Jade's Anwell N/2,1 2 Holmström Marja TVK 208 1 214 422 1 SERTK
1071 Manticorns Jasmine N/1,6 Kaipainen Eija SHKK 194 2 187 381 2  
682 Ben Wyvis McGrain Caoinlan U/2,9 3 Räsänen Aino SHKK 193 3 154 347 3  
937 Ingis Rainman U/2,6 1 CVM-09 Karila-Hietala Ritva & Hietala Petri LVKH 187 4 45 232 4  
259 Swordgrove Skylark N/6,7vet 3 CVM-08 Holmström Jan & Jens SHKK 105 5 5  
106 Swordgrove Scota N/6,7vet Valio SVKLM-05, CMV-06 Räsänen Aino SHKK 37 6 6  
Espanjanvinttikoira
897 Kashaya Valiente U/3 1 Moring Ann SFK 146 1 0 1  
1043 Domecq Do Promontorio Da Lua U/2,1 Nurmi Päivi LL 72 2 2  
Saluki, (N) bitches
777 Tazillah Kashmira N/3,1 1 Lanki Anne & Ilpo LV 249 1 255 504 1 SERTK , CACIL
1158 Tazillah Janna Jawaydah N/3 Hyvärinen Satu SSAK 230 2 238 468 2 SERTK , V-CACIL
880 Aziz Baji N/2,5 2 Savolainen Pirjo & Tanu HVK 223 6 228 451 3 SA
4 Aziz Velayat N/5,6 2 Nissinen Maija K-SVKK 226 4 224 450 4 SA KPM 2.
744 Tazillah Khayr-Un-Nisa N/3,1 1 Jokinen Riikka & Hyvärinen Satu LL 230 2 219 449 5 SA
1040 Zarabis Najat N/1,9 1 Käyhkö Raija & Latva-Rasku Ritva & Jari PVK 218 7 230 448 6 SA
532 Tazillah Mona Luloah N/4,9 4 Vartiainen Heli & Teppo SSAK 224 5 219 443 7 SA
998 Shafaq Sterling Red Queen N/3,8 Liius Kirsi & Pekkanen Pasi PVK 203 8 238 441 8 SA
999 Biscotti Razalin Nura Salmanazar N/2,1 Liius Kirsi PVK 203 8 224 427 9 SA
852 Tazillah Iran Taraneh N/2,4 Hyvärinen Satu SSAK 192 10 212 404 10 SA
709 Tazillah Janan Al-Jamana N/3 Hakkarainen Carita MIVIKS 142 11 11  
38 Dyanitos Luna N/6,2vet 3 Liukkonen Jaana & Yläkoski Juha LVKH 121 12 12  
Saluki, (U) males
437 Wallaby's Xeer Wi-Asidda U/4 3 Järvinen Hanna K-SVKK 236 1 219 455 1 SERTK , CACIL, KPM 1.
1094 Khaireddin Tamazur-Thaqib U/2,1 Huhtala Tuulia SSVH 221 3 220 441 2 SA V-CACIL
810 Kirman Yusuf U/3,5 Kallas Essi K-SVKK 218 5 213 431 3 SA KPM 3.
761 Sadaqa Kassar al Alb ibn Sarif K/3 1 Lassila Mirja-Leena & Moilanen Sirkku SSVH 188 7 214 402 4 SA
1054 Dyynien Idiz Ilaah U/1,7 Salovaara Leena & Jukka SSAK 197 6 107 304 5  
792 Qashani Touman Hama U/3,2 1 Suomela Sami & Salmi Mia PVK 235 2 37 272 6  
3253 Ghazal Alfarana Jerry Cotton U/6,2vet 1 DVM-06 Kunnas Pirkko & Kari TT 219 4 7 Suljettu finaalista
995 Dyanitos Orfeus U/2,4 Nissinen Maija & Rönkä Hanna K-SVKK disk -- disk
1052 Kuriirin Giuseppe Gio U/2,1 Lundberg Tiina SSAK disk -- disk
Borzoi, (N) bitches
1018 Rousen Cheslava N/2 1 Korhonen Carita SSVH 235 1 202 437 1 SERTK
1031 Anna-Su Walice Fresh N/2 Luukkanen Susanna SSVK 191 2 215 406 2 SERTK , CACIL
685 Staraja Russa Hvalbush N/3,1 3 Tuominen Liisa PVK 188 3 130 318 3  
1073 Betjanovan Amelia Jarmila N/1,9 Pakkanen Ritva & Pekka K-SVK 155 5 126 281 4  
686 Staraja Russa Iaromira N/2,4 Tuominen Liisa PVK 176 4 35 211 5  
1095 Marusja N/4,1 Siistonen Eija & Elina K-SVKK 99 6 6  
54 Borzowski´s Mirelle Mistral N/6 1 Lusa Iisa-Onneli & Junnu SBK 84 7 7  
1197 Rousen Coica N/2 Laakkonen Tiina SBK 81 8 8  
567 Rajalinjan Evanova N/4,9 Pakkanen Ritva & Vainio-Hasu Mari SBK 70 9 9  
1027 Anna-Su Windy Sea N/2 1 Huttunen Anneli LL 55 10 10  
908 Borscana Wintersun N/2,5 4 CVM-09 Lind-Vilpponen Johanna SBK 30 11 11  
Borzoi, (U) males
1055 Aatu U/1,7 Vehkasalo Erja & Joni SBK 233 1 235 468 1 SERTK
1056 Anselmi U/1,7 Vehkasalo Erja & Joni SBK 221 2 246 467 2 SA
1037 Anna-Su Wladimir U/2 1 Sydänmäki Tanja SSVK 210 3 227 437 3 SA CACIL
1057 Betjanova Aleksander Javor U/1,9 Vehkasalo Erja & Joni SBK 173 4 84 257 4  
560 Mogilnikov U/4,1 Ilves Katri K-SVKK 135 5 5  
1072 Betjanova Andrei Jaromir U/1,9 Pakkanen Ritva & Pekka SBK 0 -- --  
569 Rajalinjan Husaari U/4 3 DVM-08 Auvinen Sirpa & Kaskiharju Pirjo SBK 0 -- --  
Podenco ibicenco - Yhdistelmä - Mixed
910 Snout Not So Strange K/2,8 2 Mäkelä Tuija & Ruuskanen Aki PVK 250 1 221 471 1 SERTK
1024 La Reina De Tekoneva D'Snout N/2,1 1 Pellinen Arja & Hyytiä Arvo SFK 235 3 218 453 2 SA
743 Snout Strange Icecake U/2,8 1 Mansikkamaa Susanna & Kontio Teijo LL 236 2 205 441 3 SA
720 Snout Strange Reality N/2,8 4 Ollikainen Paula & Lampinen Markus SFK 216 4 219 435 4 SA
2947 Snout Nobody´s Fool N/7,4vet Valio SMM-05 Mansner Erkki & Taulo Minnamari SFK 209 5 196 405 5 SA
2954 Necronomicon Fast´n Fabulous U/7,5vet Jokiniemi Katja SFK 188 7 185 373 6  KPM 1.
2976 Snout Ziggy Stardust N/8,2vet Heiskanen Jenni SFK 205 6 164 369 7  
Sloughi
651 Elegantin Lyijylouhos U/2,8 1 Mäkinen Ulla HVK 233 1 240 473 1 SERTK
718 Tillieville Xiam Ehz U/3,3 3 Nurmi Päivi LL 216 2 217 433 2 SA
1026 Sabih Shi'Rayan U/1,9 Mäkinen Ulla HVK 216 2 203 419 3 SA
1123 Tibniy Schuru-esch-Schams N/2 Niemi Sari SSVK 208 4 210 418 4 SA
Rhodesian ridgeback  - Yhdistelmä - Mixed
R114 Ikimba Batsheba N/1,9 Päivi Sihvonen 0 259 1 256 515 1 SA
R100 Harjaselän Pähkinä N/2,7 Seela Satu Lehtonen 0 231 2 215 446 2 SA
R094 Harjaselän Neidonkello N/4,4 Selma Titta Halmevirta 0 223 3 214 437 3 SA
R005 Ikimba Tazamio U/6,1vet Ilona Koski LL 210 4 200 410 4 SA
R043 Bawabu Raziya Randi U/7,3vet Jalo Hanna Niemi PVK 209 5 196 405 5 SA
R017 Ikimba Tufuku U/6,1vet Noora Husu 0 200 6 178 378 6  
R006 Mbwasimba Mwujiza Fabayo U/6,5vet Päivi Sihvonen PVK 153 7 178 331 7  
UNKARINVINTTIKOIRA
436 Kucorgo-Dombi Drava U/4,1 Valio SVKLM-07 Lehtinen Nina PVK 232 1 15 247 1  
957 Avenina's Alvin U/2,5 Järvinen Hanna K-SVKK 60 2 2  
Pharaoh hound - Yhdistelmä - Mixed
25 Sawhorse's Tequila Sunrise U/5,6 Valio CMV-06,  DVM-06, CVM-07 Saarinen Marika & kasv. SFK 264 1 234 498 1 SA
895 Siphra's Hunting Girl N/5,3 1 Moring Ann SFK 230 3 263 493 2 SERTK
798 Nefer-Temu the World is not Enough U/2,7 1 Saarinen Marika & Hostikka Sara & Differt Krista SFK 225 4 240 465 3 SA
924 Enigma Seeking Perfection U/2,4 Puljujärvi Meiju & Koivisto Ari SFK 232 2 225 457 4 SA
721 Sawhorse's Better Be Sweet N/2,7 2 Valkama Johanna & kasv. HVK 194 6 241 435 5 SA
923 Siphra's Things Goin'On K/3,5 1 Puljujärvi Meiju & Koivisto Ari SFK 213 5 210 423 6 SA
329 Sawhorse's Lord of the Dance U/4,5 2 Aaltonen Linda SFK 194 6 202 396 7  
1188 Enigma Specific Purpose U/2,4 Sylgrén Maija & Ståhl Hannele SSVK 132 8 8