KV 28.-29.8.2010 JYVÄSKYLÄN YMPÄRISTÖ KV INT K-SVKK
International Jyväs Coursing 2010 ja Keski-Suomen kennelpiirin mestaruus 2010
 La sää tihkusateinen +12asttetta. Su puolipilvinen ja nurmi kuiva.
Kilpailupelto lyhyeksi niitetty heinäpelto suurilla korkeuseroilla. Muistuttaa vähän Paimion maastopaikkaa, mutta mittakaava on moninkertainen.
Alkuerät juostiin suurelta osalta alamäkeen ja finaalit ylämäkeen. Finaalin juoksu-ura poikkesi kuitenkin melkoisesti alkuerästä.
Varsinkin alamäkijuoksu oli monella koiralla vaikeaa. Johtuiko tämä koiran rakenteesta vai tällaisen tilanteen harjoituksen puutteesta ?
  Su ei yhtään diskiä, eikä minkäänlaista häirinnän poikastakaan. Kyllä salukit osaavat juosta
sukupuolittain kauniisti.. Yhden koiran omistaja kertoi toimistolle päästäneen koiransa lähdössä irti
liian aikaisin. Tuomarineuvosto ei huomannut yhtään epätasaista lähtöä. Lähettäjän raportin mukaan
koira päästettiin vapaaksi IRTI komennon aikana. Tuomarineuvoston mielestä varaslähdön tulee olla selvä, joten pistevähennykseen ei ole nyt aihetta
  Tiheästä kisaputkesta johtuen koiramäärä jäi pieneksi.. Kilpailijoille ja toimihenkilöille se oli mukava asia ,  mutta järjestäjälle taloudellinen rasite.
Leppoisat kiireettömät kilpailupäivät, joista jäi mukavat muistot.
 Vähensikö tämäkin osaltaan diskien määrää kun turha jännitys ei siirtynyt hihnaa pitkin koiraan Ylit Pentti Örn
Kilp. Jyväscoursing   28.8.2010 Country   Alkuerä points    
no Nimi / Name S/ikä Ser Titt. Säkä Omistaja / Owner kerho pis sij fin yht sij huom
Afghan hound - Yhdistelmä - Mixed
1115 Punapaulan Evita N/3 3 Pätäri Tiina SA-FA 215 2 218 433 1 SERTK CACIL FI KVA-m
1721 Zagorias Nothing T'loose U/2,1 Hanhinen Tuija K-SVKK 206 4 203 409 2 SA v-CACIL K-S KPM I
1484 Tähtisateen Trilla N/2,4 Sorsa Anu HVK 213 3 60 273 3  
424 Nabila´s Khan U/6,6vet Jokilahti Sanna OSVKH 179 5 75 254 4  
1200 Ingenue Premier Choix U/2,6 1 Heli Kyrönkari & kasv. HVK 221 1 221 5 disk fin.
965 Hienohelman Zetor U/3,5 Heinonen Marko K-SVKK disk -- disk
Basenji - Yhdistelmä - Mixed
1555 Ajibu Feelin' Good U/1,8 1 Jalonen Tuula & Säde SUBA 229 1 238 467 1 SA
1647 Hanishan Que Sera Sera N/1,8 Suokas Elina SUBA 218 2 248 466 2 SERTK
1627 Hanishan Real Thing U/1,8 Pouru Harri SUBA 217 3 106 323 3  
Italian sighthound - Yhdistelmä - Mixed
1699 Vilpertin Danza N/1,7 Kiuru Taru & Lindberg Päivikki SIC 247 1 262 509 1 SERTK K-S KPM I
505 Dáin Gil-Endor U/4,7 2 35,9 Sarjanen Tiina & Urpelainen Teija PVK 231 2 237 468 2 SA
821 Jakaranda Ezio U/4 38,0 Merve Sari & Tiesmaa Ritva SIC 221 3 237 458 3 SA
3264 Tarumetsän Unen Untuvaa N/7,2vet 35,5 Uuttu Taru SIC 10 4 4  
Italian sighthound (national) >38 cm
1270 Northgate's Envy Me N/2,8 1 40,7 Haarala Pia & Ukura Hanna OSVKH 263 1 279 542 1 SERTK
822 Northgate's Cool Water U/3,9 41,5 Merve Sari SIC 103 2 2  
Whippet, (N) bitches
108 Softrack Evelyn N/6,3vet Valio 45,7 Hakala Anu PVK 256 1 250 506 1 SA
1161 Besties Linnanneito N/2,9 2 46,7 Hakola Anna-Maria K-SVKK 254 2 250 504 2 SERTK K-S KPM I
1560 Macarenan Baccarat N/1,6 44,6 Tapaninaho Sari OSVKH 251 3 247 498 3 SERTK
522 Puhurin Yearly Jacinth N/4,9 47,9 Koskela Tanja K-SVKK 229 7 241 470 4 SA CACIL
986 Tiger's Chaos All Ears N/3,1 45,9 Naukkarinen Anne K-SVKK 233 5 235 468 5 SA v-CACIL
1077 Tarumetsän Pähkinänsärkijä N/3,1 46,4 Uuttu Taru & Annika PVK 232 6 235 467 6 SA
1164 Tiger's Chaos Alltimeplaudite N/3,1 3 43,2 Jutila Pirjo MOSH 238 4 223 461 7 SA
1493 Infamous Calormene Dawn N/1,8 47,3 Suojärvi Anna SSVK 223 9 237 460 8 SA
3275 Tiger's Chaos Xtrafit Plaudite N/6,6vet 4 47,8 Jutila Pirjo MOSH 229 7 228 457 9 SA
145 Nyanssin Alluring Lady N/6,1vet 3 44,6 Huotari Väinö, Veera & Mikko K-SVKK 210 10 245 455 10 SA
3131 Nightvision Aglitter Gem N/8,5vet 48,0 Pulkkinen Seija K-SVKK 199 11 199 11  Loukkaantui finaalissa
580 Elviira N/4,4 45,4 Hakola Anna-Maria K-SVKK 101 12 12  
Whippet, (U) males
1637 Nightjar U/3,8 49,9 Collan Maiju W-H 228 6 261 489 1 SERTK CACIL
1515 Infamous Caspian-X U/1,8 48,8 Koivula Suvi SSVK 244 2 245 489 2 SA v-CACIL
500 MaXwin Evil U/4,7 3 48,6 Keltakangas Kari & Keltakangas Tomi PVK 257 1 226 483 3 SA
1636 Zaraque's Heart of Gold U/1,8 50,2 Lonnakko Heidi W-H 229 4 243 472 4 SA
950 Paletin Rapidfire U/3,1 50,0 Lautala Merja & Jorma PVK 242 3 230 472 5 SA
570 Noble Nelly's One Rumba U/4,4 2 48,1 Kohtalo Anne OSVKH 229 4 230 459 6 SA
1639 Quantumleap U/1,7 50,5 Collan Maiju W-H 212 8 243 455 7 SA
200 Tuulikellon Ciaco U/5,9 4 51,0 Kyrönkari Nuutti & Heli & kasv. W-H 215 7 194 409 8 SA
1550 Macarenan Blackjack U/1,6 49,9 Vekkeli & Lehtinen SSVK 207 9 9 Luopui finaalista
Whippet (national) - Yhdistelmä - Mixed
1635 Besties Nääs Ville U/2,1 50,8 Rossi Suvi K-SVKK 234 1 260 494 1 SERTK K-S KPM II
100 Jewgenistajan Riemukupla N/6,3vet Valio 50,8 Juutilainen Riikka K-SVKK 224 6 255 479 2 SA K-S KPM III
1328 Kiiturin NN-Hercules U/2,1 55,4 Kauppinen Tanja K-SVKK 230 3 246 476 3 SERTK
1012 C'mere Icy Blackberry U/3,1 53,1 Skinnari Heikki OSVKH 229 4 226 455 4 SA
514 Nightvision Celestial Dream N/6,5vet 48,2 Pulkkinen Seija K-SVKK 234 1 213 447 5 SA
3272 Of Streamline Hanky Panky U/7,2vet 2 52,7 Nieminen Hanna-Mari PVK 217 8 221 438 6 SA
64 Boxing Helena´s Dark Desire N/6,3vet 2 49,7 Jutila Pirjo & Wåg Sanna MOSH 228 5 207 435 7 SA
866 Zaraque's Got No Doubt N/3,5 3 48,9 Koskinen Karoliina & Lonnakko Heidi OSVKH 220 7 199 419 8 SA
1050 C'mere Icy Cloudberry U/3,1 54,1 Luusua Tarja & Johanna K-SVKK 203 9 150 353 9  
434 Zaraque's Four Kicks K/4,9 53,3 Skinnari Heikki & Kohtalo Anne OSVKH 171 11 167 338 10
146 Pikkuliisan Citronella N/6,2vet 49,0 Uuttu Taru W-H 183 10 10 Loukkaantui ae
Podenco portugues, small - Yhdistelmä Mixed
468 Irezumi Moinho de Vento U/4,6 1 Mustonen Miia K-SVKK 200 1 200 1  K-S KPM I
1316 Hirsituvan Hymyhuuli N/2,2 Harlamow Sari SSVH 62 2 2 Loukkaantui ae
Cirneco dell' Etna - Yhdistelmä - Mixed
805 Vespinja's Cardamone N/4,1 3 SVKLMM-09 Varonen Mari K-SVKK 227 1 223 450 1 SERTK K-S KPM I
1593 Vespinja's Eris N/1,8 Peltola Annikki OSVKH 217 2 216 433 2 SA
1141 Iosono Divina N/3,1 Valio Lampela Marjo & kasv. SSVH 206 3 208 414 3 SA
Pharaoh hound - Yhdistelmä - Mixed
687 B´Tesem Ahmosis Tal Sannat U/4,7 1 Jokinen Hanne HVK 244 2 241 485 1 SERTK
1265 Sawhorse's Shooting Sparks U/2,6 Murto Salla & Valkama Jesse SFK 230 3 246 476 2 SA K-S KPM I
1276 Shalimar Mia Affirmed N/2,4 Ukura Hanna & Kari OSVKH 205 4 233 438 3 SA
1237 Sawhorse's Just Shoot Me N/2,6 2 Valkama Johanna SFK 201 5 223 424 4 SA
1297 Sawhorse's Shoot Straight U/2,6 2 Kolehmainen Sanna & Ruotsalainen Antti SFK 188 6 217 405 5 SA
721 Sawhorse's Better Be Sweet N/3,9 2 Valkama Johanna & kasv. HVK 177 7 221 398 6  
916 Northgate's Divine Hanishan N/3,5 2 Ukura Hanna & Kari SFK 247 1 129 376 7  
Sloughi
718 Tillieville Xiam Ehz U/4,4 3 Nurmi Päivi LL 232 1 220 452 1 SERTK KVA-m
879 Moulay el Mehdi al Waahid N/4,3 1 DVM-09 Salonpää Niina OSVKH 214 2 206 420 2 SA
1123 Tibniy Schuru-esch-Schams N/3,1 Niemi Sari SSVK 0 -- --  
Saluki, (N) bitches
1568 Zarabis Orleane N/1,9 1 Träskböle Björn & Willför Vanessa LVKH 247 1 267 514 1 SERTK CACIL
1139 Mu'azzaz Amurrah N/2,4 1 Mäklin Anniina & Saavalainen Jonna LL 233 3 207 440 2 SA v-CACIL
1158 Tazillah Janna Jawaydah N/4,1 2 Hyvärinen Satu SSAK 213 4 222 435 3 SA
41 Al-Yasamin Ameena N/6,7vet Valio CVM-06 Lappalainen Heidi & Kuusela Sanja SSAK 199 5 233 432 4 SA
790 Al Wathba Yara Amina N/4,4 Valio SMM-08, DVM-09; CVM-10 Sjöman-Rönn Inga-Lill & Rönn Peter LVKH 191 6 231 422 5 SA
440 Dyanitos Magena N/5,3 Valio Lehtosaari Päivi HVK 238 2 105 343 6  
880 Aziz Baji N/3,6 2 Savolainen Pirjo & Tanu HVK 127 7 7  
Saluki, (U) males
1476 Sharraque Asvinn U/2,2 2 Järvinen Hanna K-SVKK 232 4 237 469 1 SA CACIL K-S KPM I
1501 Non Serviam Anung Un Rama U/2,4 1 Kartimo Saara & Kuurne Jaakko SSAK 226 6 239 465 2 SERTK v-CACIL
437 Wallaby's Xeer Wi-Asidda U/5,1 4 Järvinen Hanna K-SVKK 238 2 221 459 3 SA K-S KPM II
1054 Dyynien Idiz Ilaah U/2,8 Salovaara Leena & Jukka SSAK 229 5 224 453 4 SA
375 Dyynien Hassan Hamaidi U/5,9 Valio SMM-07 Berghäll Marja HVK 217 8 221 438 5 SA
3245 Tazillah Omar Kamran U/7,3vet 2 Hyvärinen Satu SSAK 225 7 203 428 6 SA
853 Tazillah Latif Farrukh U/5,1 Hyvärinen Satu SSAK 187 9 225 412 7 SA
810 Kirman Yusuf U/4,6 Kallas Essi K-SVKK 243 1 107 350 8  K-S KPM III
885 Tazillah Khanda-Karneol U/4,2 2 Hurten Heidi & Wiik Alexander HVK 235 3 9  Loukkaantui ae
1020 Dyynien Idiz Imran U/2,8 Berhäll Marja HVK 66 10 10  
Irish wolfhound - Yhdistelmä - Mixed
1006 Sapwood's Play of Colours N/3,2 Valio SVKLMM-09 Toivonen Riitta K-SVKK 248 1 245 493 1 SA K-S KPM I
1583 Siofra's Golden Fever U/1,8 Nuutinmäki Anne SIRL 121 2 2  
1538 Siofra's Give Me A Kiss N/1,8 1 Hirn Susanna HVK 70 3 3  
Scottish deerhound - Yhdistelmä - Mixed
1455 Blixten Brake A Way N/2,3 1 Oinonen Kyösti & Arhima-Oinonen Marja-Leena LL 222 1 238 460 1 SERTK CACIL
1528 Kilbourne Harvest Moon U/1,6 Arhima Inger & Oinonen Kyösti & Arhima-Oinonen Marja-Leena LL 218 3 230 448 2 SA v-CACIL
937 Ingis Rainman U/3,8 1 CVM-09, DVM-09 Karila-Hietala Ritva & Hietala Petri LVKH 204 4 209 413 3 SA
1454 Blixten Born To Be Wild N/2,3 Arhima I. & Oinonen K. & Arhima-Oinonen M-L. LL 219 2 4  Luopui finaalista
607 Blixten The Great Scott K/4,6 4 SVKLMM-09;CVM-10 Arhima I. & Oinoinen K. & Arhima-Oinonen M-L LL 196 5 5  Luopui finaalista
1618 Black Jade's Branwenn N/2 Räsänen Aino SHKK 136 6 6  
Borzoi - Yhdistelmä - Mixed
1694 Carabida's Dance of Joy U/1,6 Lahtonen Armi SBK 248 1 239 487 1 SERTK CACIL
1575 Carabida's Day of Blaze U/1,6 Kaskiharju Pirjo & Auvinen Sirpa SBK 231 5 248 479 2 SERTK
1486 Borscana Simply Beautiful N/2,1 Kontio-Jalanka Kristiina SBK 238 3 232 470 3 SA v-CACIL
1055 Aatu U/2,8 4 Vehkasalo Erja & Joni SBK 242 2 218 460 4 SA
1018 Rousen Cheslava N/3,1 Valio SVKLMM-09; CVM-10 Korhonen Carita SSVH 232 4 211 443 5 SA
1573 Rainmaker Kind Regards N/2,5 Auvinen Sirpa SBK 226 6 182 408 6 SA
630 Eugenian von Lohengrin U/4,3 Heimovaara Elisa K-SVKK 123 7 7  K-S KPM I
1306 Rainmaker Kilroy Was Here U/2,5 1 Levoniemi Katri & Jani SBK 120 8 8  
153 Borscana Ilmatar N/6,5vet Kontio-Jalanka Kristiina SBK 79 9 9  
1336 Boris U/2,1 1 Vehkasalo Erja & Joni SBK 77 10 10  
688 Coverdale's Kleopatra N/4,5 3 Wetterstrand Tanja SBK 25 11 11  Loukkaantui ae
1574 Carabida's Daydream U/1,6 Kaskiharju Pirjo SBK 0 -- --  
Magyar agár - Yhdistelmä - Mixed
1466 Avenina's Bandanna Bessie N/1,8 Naukkarinen Anne K-SVKK 279 1 233 512 1 SERTK K-S KPM I
1475 Hajnali Tejeskave U/2,3 2 Tanskanen Janica LL 270 2 231 501 2 SA
1491 Avenina's Bojangles U/1,8 Rannila Mari HVK 246 3 243 489 3 SA
1629 Avenina's Bizni Banya N/1,8 Kuronen Jonna & Kuronen Merja OSVKH 243 5 242 485 4 SA
1597 Avenina's Bijou Blanka N/1,8 Lehtinen Nina PVK 246 3 205 451 5 SA
Silken Windhound (unofficial)
S6 Talisman of Electra Sarafias N/5,6 Salla Klemetti SuSVK 237 1 224 461 1 SA
S18 Bon-Zoi's Dutch Dance U/2,8 Tiina Timonen SuSVK 126 2 2  
S15 Sarafias Deanna N/4,4 Marjut Sahrlund SuSVK 15 3 3  
Sää  puolipilvinen ja nurmi kuiva.
Kilpailupelto lyhyeksi niitetty heinäpelto suurilla korkeuseroilla. Muistuttaa vähän Paimion maastopaikkaa, mutta mittakaava on moninkertainen.
Alkuerät juostiin suurelta osalta alamäkeen ja finaalit ylämäkeen. Finaalin juoksu-ura poikkesi kuitenkin melkoisesti alkuerästä.
Varsinkin alamäkijuoksu oli monella koiralla vaikeaa. Johtuiko tämä koiran rakenteesta vai tällaisen tilanteen harjoituksen puutteesta ?
  Tiheästä kisaputkesta johtuen koiramäärä jäi pieneksi.. Kilpailijoille ja toimihenkilöille se oli mukava asia ,  mutta järjestäjälle taloudellinen rasite.
Leppoisat kiireettömät kilpailupäivät, joista jäi mukavat muistot.
 Vähensikö tämäkin osaltaan diskien määrää kun turha jännitys ei siirtynyt hihnaa pitkin koiraan Ylit Pentti Örn
Rhodesian ridgeback - Yhdistelmä - Mixed
1403 Mvlionwolf My Little Ally N/4,5 Janica Tanskanen LL 200 1 0 200 1
1347 Mbwasimba Mwujiza Fabayo U/7,6vet Päivi Sihvonen PVK 184 2 0 184 2
1659 Amuru Ghurubu U/1,9 Raisio, Toni & Virkki, Hanna SRY 116 3 3