6.5.2012 Kymenlaakso SSaK & K-SVK
Koepaikkana hiekkakuoppa, alue riittävän laaja mutta sen reunat aiheuttivat sen että ns. vanhat konkarit ennakoivat todella paljon mikä näkyi sitten tulostasossa.
Koiramäärä todella suuri yksipäiväiseen kokeeseen, mikä aiheutti kyllä koeorganisaatiossa lisäpaineita. Järjestelyt onnistui kuitenkin hyvin n
vaikka noin kaksi tuntia meni "hukkaan" vetolaitteen teknisten ongelmien vuoksi. Koirat yllättävän hyvässä kunnossa jo alkukaudesta,
Salukien ja Borzoiden osalta hieman kummastutti suuri hylkäyksien määrä, yhteensä 7kpl pelkästään kahden rodun edustajille on paljon,
kokeessa oli kyllä suuri määrä ensikertalaisia. Tuomarineuvosto hylkäsi 13 koiran suorituksen,      ylituomari Mika Nyma
Hiekkakuopalla poutaisessa säässä juostu koe, alue ei soveltunut kovin hyvin Rhodesian koirien tapaan ajaa viehettä, mikä näkyi koirien suorituksessa.
Koiramäärä pieni, mikä ei lupaa hyvää koemuodon tulevaisuudelle. Ko. rodun tulisi suuntautua enemmän ajuekokeen pariin, joka on selkeästi rodun
 omaisempi koemuoto, osallistujiakin voisi tulla enemmän kun koirien suoritukset olisivat parempia.   Ylituomari Mika Nyman.
Kilp. Kymenlaakso   6.5.2012 Country Alkuerä points pos comment
no Nimi / Name S/ikä Ser Titt. Säkä Omistaja / Owner kerho pis sij fin yht sij huom
Silkkivinttikoira
S28 Tsaarikon Ambassadora N/1,8 Kati Saarikko SuSVK 236 1 243 479 1 SA
S27 Tsaarikon Aristokreetta N/1,8 Minna Saarikko SuSVK 221 2 233 454 2 SA
S24 Sarafias Eryk U/3,2 Suvi Tökkeri & Salla Klemetti SuSVK 217 3 217 3  
S19 Keva Double M N/4,1 Minna Saarikko SuSVK 200 4 200 4  
S23 Sarafias Fiouna N/2,8 Salla Klemetti SuSVK 194 5 194 5  
S18 Bon-Zoi's Dutch Dance U/4,5 Tiina Timonen SuSVK 181 6 181 6  
S25 Allagante Windspirit St. Kitts N/2,7 Kati & Minna Saarikko SuSVK 0 -- --  
S6 Talisman of Electra Sarafias N/7,3vet Salla Klemetti SuSVK 0 -- --  
Ibizanpodenco - yhdistelmä
2179 Snowlief Hold Your Fire U/1,8 1 Hyttinen Miia SFK 236 1 201 437 1 SERTK
1481 Necronomicon Ikhnaton U/4,9 Partiainen Outi SFK 214 2 188 402 2 SA K-SVKMM-12
1482 Amunet of Bohemia Balada N/4,6 Partiainen Outi SFK 192 3 192 3  
Englanninvinttikoira - yhdistelmä
2191 Kimsar Last Hope U/2,7 Sorvo Sari K-SVKK 225 2 244 469 1 SERTK K-SVKMM-12
1996 Estet Classic Dreamlike N/2,3 Niemi Sari SGY 229 1 227 456 2 SA
1731 Siphra's Out of Nowhere U/3,6 3 Hytönen Mika LL 204 3 204 3  
2102 Black Widow N/4,3 Tammisalo Kati PVK disk -- disk
Unkarinvinttikoira
2146 Avenina's Cukorga Csongor U/1,8 Rannila Mari LL 229 2 220 449 1 SERTK
2156 Belato Cumpani U/3,2 1 Husu Heidi ja Teppo HVK 243 1 186 429 2 SA
1491 Avenina's Bojangles U/3,5 2 Rannila Mari LL 183 3 183 3  
1597 Avenina's Bijou Blanka N/3,5 Lehtinen Nina PVK 181 4 181 4  
Afgaani  - yhdistelmä
2155 Charan V.D. Bremmen U/2 Heinonen Marko ja Ylkänen-Heinonen Pirkko K-SVKK 260 1 262 522 1 SERTK
1903 Xaga's Narcissa Malfoy N/3,2 1 Räty Annika SSVH 251 2 235 486 2 SA
2008 Yhazin Finders Keepers U/3 Fast Maud SA-FA 215 3 215 3  
1733 Xaga's Romilda Vane N/3,2 1 Hämäläinen Anne & Juha SA-FA 214 4 214 4  
1125 Yazakhan's Touch Too Much N/4,8 1 Juvankoski Maarit PVK 0 -- --  
Faaraokoira - yhdistelmä
2138 Sawhorse's Wild Spirit U/2,1 Koskenperä Jari SFK 242 1 208 450 1 SERTK
1333 Pareesa Aton Sa Ruu U/3,9 1 Kanerva Emilia & Halme Jarno SFK 217 2 188 405 2 SA
2079 Northgate's Just For Kicks U/2,3 Kolehmainen Sanna ja Ruotsalainen Antti & Ukura Hanna SFK 211 3 211 3  
1297 Sawhorse's Shoot Straight U/4,3 2 Kolehmainen Sanna & Ruotsalainen Antti SFK 167 4 167 4  
1793 Pareesa Bersha Sat Ella N/3,3 2 Kanerva Adele SFK 0 -- --  
Whippet - nartut
2137 Nyanssin Benelope N/1,8 44,5 Katalkin Tiina K-SVKK 257 1 260 517 1 SERTK
2144 Nyanssin Bellis N/1,8 1 47,8 Huotari Nina K-SVKK 240 3 249 489 2 SA
2005 Paletin Sangria N/2,3 47,8 Tiihonen Suvi MIVIKS 232 4 244 476 3 SA
1770 Storktown's Octopussy N/2,9 1 45,5 Pehrsson Harri W-H 251 2 214 465 4 SA
1886 Pikkuliisan Mademoiselle N/2,8 47,6 Ahonen Maarit LL 211 5 211 5  
1943 Tiger's Chaos Her Mesetas N/2,2 47,1 Kauppinen Marita W-H 195 6 195 6  
1720 Puhurin Zyrethe N/4,1 44,4 Hämäläinen Pasi W-H 167 7 167 7  
1495 Silentkaze Dancing Delight N/4,5 2 47,3 Lehtinen Nina PVK 141 8 141 8  
2226 Betjanova Kevätkeiju N/1,6 46,9 Pakkanen Ritva ja Pekka W-H 0 -- --  
1164 Tiger's Chaos Alltimeplaudite N/4,7 3 43,2 Jutila Pirjo MOSH 0 -- --  
Whippet - urokset
1890 Paletin Soulman U/2,3 1 50,9 Lautala Merja & Jorma PVK 236 1 245 481 1 SERTK K-SVKMM-12
2152 Nyanssin Berberis U/1,8 49,6 Luusua Tarja K-SVKK 221 2 249 470 2 SA
1973 Paletin Super Trouper U/2,3 1 51,0 Björkqvist Ida-Maria HVK 214 3 228 442 3 SA
1970 Softouch Hullabalooza U/2,3 48,8 Salovaara Leena ja Jukka W-H 210 4 227 437 4 SA
2068 Bonnywapit Duckandcover U/3 50,3 Lehmuskoski Laura HVK 206 5 206 5  
354 Beschützer Alfred U/7,1vet Valio CVM-08, DVM-08 50,8 Malvisalo Tuula & Ruusunen Erkki PVK 204 6 204 6  
1118 MaXwin Fabio U/5,5 3 SMM-09 47,8 Torri Riitta W-H 197 7 197 7  
763 Nebtunuksen Beyond Biceps U/5,8 3 50,5 Seppänen Lotta & Teemu K-SVKK 179 8 179 8  
659 Gaselle's Get On U/5,8 3 50,4 Björkqvist Ida-Maria HVK 153 9 153 9  
802 Biswhip's Dumas U/5,1 49,6 Lähdesmäki Eija MOSH 147 10 147 10  
Whippet      N>48 ja U>51 cm  - Mixed
1030 Macarenan Picasso U/4,6 53,4 Gynther Joel Miviks 243 1 235 478 1 SERTK
2090 Mallyfield Dream Ace U/0,9 53,7 Lähdesmäki Eija MOSH 234 2 241 475 2 SERTK
1866 Pikkuliisan Majuri U/2,8 2 52,9 Aaltonen Sari MOSH 223 3 219 442 3 SA
100 Jewgenistajan Riemukupla N/8vet Valio 50,8 Linnala Riikka K-SVKK 220 4 209 429 4 SA
2060 Bonnywapit Devilinareddress N/3 2 48,8 Gustafsson Johanna W-H 218 5 218 5  
1966 Tiger's Chaos His Infernal Majesty K/2,2 51,6 Pitkänen Mirva W-H 211 6 211 6  
1310 Gaselle's Top Shot U/4,1 1 53,3 Aho Tellervo HVK 209 7 209 7  
1225 Jewgenistajan Puska-Jussi U/4,4 51,6 Linnala Riikka K-SVKK 205 8 205 8  
1050 C'mere Icy Cloudberry U/4,8 54,1 Luusua Tarja & Johanna K-SVKK 195 9 195 9  
2225 Betjanova Kujekavaljeeri U/1,6 52,5 Pakkanen Ritva ja Pekka K-SVK 192 10 192 10  K-SVKMM-12
2240 Lekurin Ekspertti U/4,9 51,6 Vuorinen Hanna ja Kytömäki Sami PVK 179 11 179 11  
Saluki - nartut
1917 Yuzak Selma N/3 3 Puttonen Pirjo SSAK 194 2 213 407 1 SERTK
1823 Sunfire Fareedah al-Nil N/3 Kuukka Satu K-SVK 200 1 205 405 2 SERTK K-SVKMM-12
1812 Bidhaara Al Naqawa N/3,1 2 Shenin Irina HVK 175 3 175 3  
1112 Dyynien Idiz Iraida N/4,5 Lehto Mia SSAK 174 4 174 4  
2135 Tadj Mahal Jalakalila N/2,1 Lehtikangas Päivi ja Janne LL 172 5 172 5  
880 Aziz Baji N/5,3 2 Savolainen Pirjo & Tanu HVK 164 6 164 6  
3130 Dadaelis T'Ku Tildah Adhira N/2,6 1 Paloma Essi ja Raappana Ari OSVKH 120 7 120 7  
1029 Asarafi Quble of Puuma N/4,9 1 Rantakokko Ulla HVK 115 8 115 8  
1813 Sunfire Farhaneh Al-Nil N/3 Rahkonen Tuula & Ari SSVH 0 -- --  
2004 Vapours Kianah N/3 Outinen Irene ja Reiman Jaana SSAK 0 -- --  
736 Eirecogteil´s Qawai Rhea N/5 3 Åhman Heidi SSAK disk -- disk
1854 Vapours Kamilah N/3 1 Åhman Heidi & Barman Anna SSAK disk -- disk
Saluki - urokset
2052 Dyynien Idiz Irodion U/4,5 Lehto Mia ja Valli Susanna HVK 224 2 225 449 1 SERTK
1936 Qashani Khalifa Hama U/3,5 1 Pellikka Katja SSAK 212 3 232 444 2 SA
747 Tazillah Liam Larome U/6,8vet 1 Nevalainen Tanja HVK 229 1 215 444 3 SA
2195 Al Sarab Imaan-Shetab U/1,8 Salovaara Leena ja Jukka HVK 210 4 0 210 4  
882 Tazillah Khair-ul-Bashar U/5,9 Kuukka Satu SSAK 191 5 191 5  K-SVKMM-12
1054 Dyynien Idiz Ilaah U/4,5 1 Salovaara Leena & Jukka SSAK 0 -- --  
1122 Agent Amok El Hor Laaman U/4,6 Kulmala Päivi PVK disk -- disk
2234 Qashani Shahin al-Hasa U/5 Tuominen Tuija SSVK disk -- disk
Italianvinttikoira
2206 Taikatytön Geysir N/2,4 35,3 Outinen Irene ja Reiman Jaana SIC 235 1 241 476 1 SERTK K-SVKMM-12
1833 Berylline Fazerin Sininen N/2,3 37,6 Ukkola-Vuoti Liisa & Vuoti Sauli HVK 234 2 228 462 2 SA
1643 Dervisch Papavero U/3,9 34,7 Reiman Jaana SIC 218 3 218 3  
2208 Pumpkin Marquise N/2 32,8 Kiviranta Taru K-SVK 213 4 213 4  
524 Tarumetsän Sydänyön Ritari U/6,3vet 3 34,1 Liius Mirve PVK 192 5 192 5  
821 Jakaranda Ezio U/5,7 1 38,0 Merve Sari & Tiesmaa Ritva SIC 0 -- --  
Italianvinttikoira   >38 cm
2047 Berylline F Minor U/2,3 39,5 Lindroos Henriika HVK 0 -- --  
822 Northgate's Cool Water U/5,6 1 41,5 Merve Sari SIC 0 -- --  
Portugalinpodengo pieni - yhdistelmä
1511 Hirsituvan Syysmyrsky U/3,7 Räsänen Anna SPP 0 -- --  
2125 Irezumi Vinho Branco N/2,4 Kärkkäinen Anna/Saarinen Kimmo SGY 0 -- --  
Portugalinpodengo keskikokoinen - yhdistelmä
1822 Vehkakallion Ferrari U/2,5 4 Räsänen Anna & Lylykorpi Eero SPP 246 1 239 485 1 SERTK KVA-m
2158 Caramelon More Than Words U/1,5 Isoniemelä Sami SPP 243 2 223 466 2 SA
1829 Vehkakallion Eloisa N/3,2 Tallberg Miia HVK 210 3 210 3  
Basenji - yhdistelmä
526 Ajibu Dixie Rose N/6,5vet Valio CVM-08,09,10 DVM-08 Valkama Laura & Anttila Marjukka SUBA 214 1 171 385 1  
1888 Ajibu Great Expectations N/2,5 1 Valkama Laura & Anttila Marjukka SUBA 213 2 107 320 2  
2157 Ajibu I'm No Angel N/1,5 Purho Sari ja Anttila Marjukka SUBA 190 3 190 3  
1092 Sonbar's Tom Terrific for Ajibu U/4,5 Valio DVM-10 Billings Erja & Anttila Marjukka SUBA 0 -- --  
Cirneco dell’ Etna  - yhdistelmä
1976 Vespinja's Fiammetta N/2,8 Aalto Marika LL 247 1 242 489 1 SERTK
2136 Marisla's Alessandria N/1,4 Anderson Heidi ja Marko SIC 215 2 210 425 2 SA
2231 Marisla's Andrano U/1,4 Lampela Marjo ja Blomberg Jasmine SSVH 195 3 195 3  
Sloughi
2148 Elegantin Muskoviitti U/1,8 Mäkinen Ulla HVK 227 2 182 409 1 SERTK
2201 Elegantin Marmori N/1,8 Chaouki Mariame HVK 233 1 154 387 2  
2197 Elegantin Magma N/1,8 Chaouki Pia HVK 192 3 192 3  
2184 Abadi Schuru-esch-Schams U/2,3 Kapanen Sanna SLAZ 191 4 191 4  Loukkaantui ae
Venäjänvinttikoira - nartut
1740 Vilpertin Hibina N/3,2 Lindberg Liina & Päivikki SBK 216 1 199 415 1 SERTK
1274 Rainmaker Koh-I-Noor N/4,2 1 Lind-Vilpponen Johanna SBK 209 4 172 381 2  
1075 Coverdale's My Fair Lady N/4 Rautiainen Outi & Peedu Nina LL 212 3 165 377 3  
1796 Anna-Su XL Bertha N/3 Huttunen Anneli LL 214 2 0 214 4  
1247 Vilpertin Grafinja N/4,9 1 Lindberg Liina & Päivikki SBK 200 5 200 5  
2097 Budennoje's Geroinja N/2,2 Jokiperä Tarja SBK 197 6 197 6  
1027 Anna-Su Windy Sea N/4,8 2 Huttunen Anneli LL 195 7 195 7  
2044 Donskoi Moroska N/2,2 Niinistö Ella ja Nieminen Tarja SBK 139 8 139 8  
691 Dunjasa N/7vet 1 Pyy Marinka SBK 0 -- --  
1758 Brianna N/3,8 Sulkumäki Leena SSVK disk -- disk
Venäjänvinttikoira - urokset
2096 Teine Art Nouveau U/2,2 2 Savinen Tarja SBK 226 2 231 457 1 SERTK
2054 Eugenian Nikifor K/2,1 1 Heimovaara Elisa K-SVKK 233 1 211 444 2 SA
2180 Sevastian U/2 Vehkasalo Erja ja Joni, Kuusela Sanja SBK 223 3 223 3  
1941 Betjanova Aleksei Harlamov U/2,8 1 Pakkanen Ritva ja Pekka K-SVK 193 4 193 4  K-SVKMM-12
2213 Rajalinjan Halis U/6,8vet Kubiak-Zamora C. & Shimel K. & Skinner B. SBK 163 5 163 5  
1487 Backy U/3,8 Peedu Nina SBK disk -- disk
832 Rainmaker Jashin U/6,1vet 2 DVM-09 Väänänen Ville & Jokiperä Tarja SBK disk -- disk
Rhodesiankoira  - yhdistelmä
2059 Riziki Bahati Njema N/2,2 Santajärvi Suvi SRB 234 1 225 459 1 SERTK
1951 Fikisha Binadamu U/3,1 1 Salonen Mira SRB 225 2 208 433 2 SA
2123 Ikimba Garkuwa U/1,9 Wikström Catarina SRB 202 4 169 371 3  
1942 Ikimba Finanya N/2,6 Wikström Catarina SRB 204 3 0 204 4  
1414 MVLionwolf My Crazy Amigo U/6,2vet Rannila Mari SRB 191 5 191 5  
1937 MVLionwolf My Little Dolce N/2,6 1 Autio Susanna ja Jyrki SRB 155 6 155 6  
2085 Ultraviolet Joly Godsent Jafari N/1,6 Lamminsivu Laura SRB 0 -- --