17. - 18.8.2013 Heinola SBK
Koiramäärä 136
Kilpailupaikkana hiekkakuopa. Rata tehty kuopan pohjalle hiekkakasoja kierellen. Tämä aiheutti jonkinverran hankaluukisia joillekkin kilpailjoille,
 kun erehtyivät väärälle puolelle hiekkakasaa.  Alueen muodosta johtuen tuomareiden tuli sijoittua alueen keskelle  kahdelle viereiselle kukkulalle.
 Niiltä oli erinomainen näkyvyys koko rata-alueelle.  Sää lauantaina  alkuerien aikana hyvä, mutta finaalien aikana sataa tihutti.  Sunnuntaina oli erinomainen kilpailusää
Vaikka koiramäärä lauantaina oli yli 100 kpl ja finaalissa juoksi 81 koiraa saatiin kilpailipäivä päätökseen hyvissä ajoin. La järjestäjä jakoi palkinnot kolmessa erässä,
 joten ensimmäiset kilpailijat pääsivät kotimatkalle hyvissä ajoin. Sunnuntaina koe päättyi jo hyvissä ajoin.
  Järjestelyt oli valmisteltu huolella ja kaikki sujui hyvin. Erityisesti buffetti ansaitsee kiitosmaininnan runsaalla valikoimalla niin suolaisen kuin makeankin osalta.
 Diskauksia 7 kpl. Joka luokassa kärki esitti erinomaisia suorituksia. Järjestäjän omassa rodussa venäjänvinttikoirissa oli kahden tason kilpailijoita.
 Puolet osallistujista jäi alle hyväksytyn pistemäärän, mutta sitten 10 koiraa saavutti valiotason tuloksen
Koe oli samalla myös SBK, SHKK ja SIRL mestaruuskilpailu.
  Lopuksi juoksi vielä kirjattomia nuoria venäjänvinttikoiria oman epävirallisen kilpailunsa. Siinä nähtiin hyviä suorituksia ja koirat olisivat pärjänneet
myös varsinaisessa kilpailussa.  Odotan mielenkinnolla niiden tulevia suorituksia. Silloin kun koiramäärä sallii on tällainen toiminta erittäin suositeltavaa.
Kiitos tästä järjestäjälle. Heikki Seppälä toimi tuomarineuvoston puheenjohtaana osan  päivistä. Ulkomaalaisena tuomarina oli Katrin Raie Virosta.
Kokeen jälkeeen maanantaina 19.8 selvisi tarkistuksessa  että skotlanninhirvikoiralähdössä sinisellä manttelilla juosseen koiran alkueräpisteet
oli kirjattu toimistossa väärin (128p). Olisi pitänyt ola 200p. Tällä pistemäärällä koira olisi ollut oikeutettu finaalijuoksuun.
 Koska koe oli jo päätynyt edellisenä päivän ja valtusaika oli mennyt umpeen jo sunnuntaina, ei asialle enään voida tehdä muuta kuin korjata oikea alkuerätulos pöytäkirjaan.
Yituom  pentti Örn
Kirjan Heinola   17.8.2013 Country   Alkuerä   points pos comment  
no Nimi / Name S/ikä Ser Titt. Säkä Omistaja / Owner kerho Lähtö pis sij Lähtö fin yht sij huom  
Afgaani  - yhdistelmä
2586 Azarang Kometen Kommer U/2,1 1 Kelkka Eija ja Teemu K-SVK 1 226 1 1 239 465 1 SERTK   
2422 Nabila's Boot Scoot'n U/2,5 Uravuori Anne SA-FA 1 220 2 1 219 439 2 SA   
Cirneco dell’ Etna  - yhdistelmä
2554 Iosono Champagne N/2,1 Luomanmäki Inka SIC 2 243 1 3 234 477 1 SERTK   
2306 Iosono Superiore N/4,6 Vainio Anniina SIC 3 224 3 2 250 474 2 SA   
2209 Tulimaan Hazardous Hendrix U/2,9 Seisalo-Janhunen Heli SIC 3 231 2 3 241 472 3 SA   
1853 Vespinja's Faustina N/4,1 Kaasinen Marja-Leena & Vesa SIC 2 177 4 2 0 disk fin.   
Italianvinttikoira
2323 Northgate's Midnight Fantasy U/2,6 3 36,5 Kokko Saara OSVKH 6 238 2 4 256 494 1 SERTK   
2570 Kurnous Butterfly N/1,6 1 36,8 Kontinen Marie HVK 4 236 3 7 256 492 2 SA   
2092 Pikkuneidin Bohemian Sunset U/3,3 2 35,9 Haikonen Emma ja Lindegren Leif HVK 7 225 5 6 243 468 3 SA   
2571 God Save The Queen De Magistris U/1,9 1 35,1 Kontinen Marie ja Jääskelä Leena HVK 4 230 4 7 236 466 4 SA   
1833 Berylline Fazerin Sininen N/3,6 37,6 Ukkola-Vuoti Liisa & Vuoti Sauli HVK 6 239 1 4 225 464 5 SA   
2364 Necku No More Bets N/3,4 35,0 Lehtinen Johanna ja Nikkilä Janne HVK 5 210 7 5 231 441 6 SA   
2206 Taikatytön Geysir N/3,7 2 35,3 Outinen Irene ja Reiman Jaana SIC 5 225 5 6 193 418 7 SA   
2208 Pumpkin Marquise N/3,3 1 32,8 Kiviranta Taru K-SVK 7 87 8 87 8    
Italianvinttikoira   >38 cm
2727 Art Dell'Arco U/1,4 38,9 Ukkola-Vuoti Liisa SIC 8 244 1 8 236 480 1 SERTK   
1270 Northgate's Envy Me N/5,8 Valio 40,7 Haarala Pia & Ukura Hanna OSVKH 8 219 2 8 240 459 2 SA   
Ibizan Podenco - yhdistelmä
1024 La Reina De Tekoneva D'Snout N/6,2vet Valio Hämäläinen Laura & Pellinen Arja SFK 9 219 2 9 225 444 1 SA   
2268 Arbeca's Al Manzor U/2,4 Valtonen Kristiina SFK 10 229 1 9 213 442 2 sertk   
1553 Necronomicon Ishaq U/6,2vet Kaikkonen Satu HVK 9 91 3 91 3    
Portugalinpodengo pieni - yhdistelmä
2307 Krumme Furche Armanjac U/4 1 Hyvönen Johanna MIVIKS 12 247 1 10 261 508 1 SERTK   
2693 Divertidos Bianca N/3,2 Jauhola Päivi LL 12 235 2 10 189 424 2 SA   
847 Tähtitaivaan Helmi N/6,5vet Valio SMM-08, CVM-09;CVM-11 Ridanpää Maaret LL 11 141 3 141 3    
1962 Encautom's Spot On N/3,2 1 Poijärvi Hanni SPP 11 136 4 136 4    
Basenji - yhdistelmä
1632 Hanishan Reveal the Mystery N/4,8 3 Joronen Hanni SUBA 15 210 3 13 230 440 1 SERTK   
2369 Solebas Crown of Love U/2,7 1 Immonen Mirva ja Taavitsainen Tiina SUBA 15 211 1 12 195 406 2 SA   
2368 Bulldobas Coolest Cowboy U/3,7 Immonen Mirva ja Taavitsainen Tiina SUBA 13 211 1 12 190 401 3 SA   
1663 Avongara Asuma U/5,8 4 CVM-11 Myyryläinen Helena SSVH 13 195 5 11 202 397 4    
1567 Ajibu Farm Girl N/4,7 4 DVM -11 Purho Sari SUBA 14 186 6 11 200 386 5    
2078 Hanishan X-Citing N/3,7 Kimonen Jaana SUBA 14 200 4 13 167 367 6    
Portugalinpodengo keskikokoinen - yhdistelmä
2659 Cerejan Olivais N/1,5 Wastimo Lilli HVK 16 198 1 14 227 425 1 SERTK   
1323 Cerejaa N/5,2 2 SVKLMM-10 Karppinen Susanna SPP 16 179 2 14 30 209 2    
Saluki - yhdistelmä
2071 Al-Yasamin Samina N/3,4 Valio Torkko Tiina LL 19 243 2 22 266 509 1 SA   
2612 Non Serviam Credo Quia Absurdum U/2,4 4 Sailola Jari TVK 23 238 3 17 254 492 2 SA   
2280 Tizpa Pourgouhar Tishtar N/3,1 4 Kallio Anna-Kaarina ja Lappalainen Heidi SSAK 21 246 1 22 217 463 3 sertk KVM  
1545 Zarabis Odezia N/4,8 Valio SMM-12 Latva-Rasku Ritva & Jari TVK 18 221 6 15 227 448 4 SA   
2718 Al-Kefeus Ankhia N/1,6 Kulmala Henriikka PVK 24 221 6 19 225 446 5 sertk   
2509 Tazillah Fadia Farahnaz N/2,3 Marttila Satu SSAK 19 213 8 15 221 434 6 SA   
1954 Zarabis Oaisara N/4,8 4 Latva-Rasku Ritva ja Jari SSAK 23 210 9 18 222 432 7 SA   
2648 Dioskury Laralani of Ghazal Alfarana N/3,9 Avomäki Pirjo SSAK 24 191 15 16 239 430 8 SA   
835 Ghazal Alfarana Khaos U/7,3vet 2 Laukka Teija PVK 20 227 4 17 199 426 9 SA   
1812 Bidhaara Al Naqawa N/4,4 2 Shenin Irina HVK 25 208 10 18 216 424 10 SA   
2574 Tazillah Faysal Faris U/2,3 2 Wiik Heidi ja Alexander SSAK 18 200 13 21 221 421 11 SA   
1510 Zarabis Ozdemir U/4,8 Käyhkö Niina c/o Käyhkö Mika K-SVK 22 207 12 20 206 413 12 SA   
2536 Soheil Nour Anika N/1,6 Hyvärinen Satu SSAK 17 208 10 20 202 410 13 SA   
2235 Al-Yasamin Sapsan U/3,4 Tuominen Tuija ja Lappalainen Heidi & Aittokari Marjo SSVK 21 195 14 21 200 395 14    
2535 Tazillah Fayza Fadilah N/2,3 Hyvärinen Satu SSAK 22 181 16 16 193 374 15    
1509 Zarabis Omid N/4,8 Käyhkö Niina ja Mika PVK 20 disk 0 disk   
2367 Al Wathba Dilwar Faarih U/2,6 1 Lepola Anni ja Keskinen Tuire PVK 17 223 5 19 0 disk fin.   
Whippet - yhdistelmä
2670 Skyisthebest Seabiscuit N/1,6 47,1 Jokinen Susanna TVK 33 250 2 29 252 502 1 SERTK   
1858 Tuulikellon Didco N/3,9 2 43,3 Tuominen Tiina MOSH 40 251 1 29 251 502 2 SERTK   
2328 Rokinet's Blackberry U/2,5 1 48,3 Koivula Harri K-SVKK 37 238 4 26 252 490 3 SERTK   
2415 Just Nosy Emerald N/3,7 1 47,1 Jäppinen Taru MOSH 40 240 3 26 245 485 4 SERTK   
2545 Jatzarin Funny U/4,4 49,5 Järvinen Sussanne PVK 29 232 7 33 244 476 5 SA   
2601 Sökövintin CG-Herran-Terttu N/1,7 47,8 Heiskanen Jenni MOSH 26 225 12 24 248 473 6 SA   
2056 Vi'waun Nuuppa U/3,2 3 48,2 Wastimo Lilli HVK 27 234 6 32 238 472 7 SA   
2565 Per-Mobile Katie the One and Only N/1,7 2 47,8 Suojärvi Anna SSVK 36 232 7 33 239 471 8 SA   
1882 Just Nosy Sandstorm U/3,7 Valio 48,0 Jäppinen Taru MOSH 39 229 10 28 240 469 9 SA   
2221 Arrowhead U/3,9 3 48,7 Kytöluhta Ilkka TVK 32 221 18 23 244 465 10 SA   
2456 Encautom's Feeling Hot Hot Hot N/3,2 46,6 Forssell Melina ja Anttonen Tytti HVK 33 230 9 28 234 464 11 SA   
5034 Tuulikellon Derraco U/3,9 51,0 Huhtalo Anne Sverige 26 235 5 32 229 464 12 SA   
1556 Kiiturin NN-Black Pearl N/5 Valio 45,8 Salovaara Maija PVK 37 212 23 25 251 463 13 SA   
2241 Pikkuliisan Mylady N/4,1 46,9 Boman Kirsi ja Halonen Jaanaliisa MOSH 39 209 26 27 249 458 14 SA   
2335 Pikkuliisan Kesäyön Toive U/5,1 49,5 Halonen Jaanaliisa SSVK 34 224 14 34 230 454 15 SA   
2646 Effloresco's Linnea N/1,6 46,2 Salovaara Maija PVK 42 210 24 27 241 451 16 SA   
2622 Justiinsajuu U/1,6 50,6 Vilppula Janika PVK 28 221 18 23 227 448 17 SA   
2455 Encautom's Feeling Good U/3,2 50,3 Forssell Melina ja Viita Henri HVK 43 215 21 31 231 446 18 SA   
950 Paletin Rapidfire U/6,1 1 50,0 Lautala Merja & Jorma PVK 41 223 16 30 223 446 19 SA   
2636 Jonninjoutava U/1,6 1 49,7 Niemelä Tiina ja Esa SSVK 38 224 14 34 209 433 20 SA   
2300 C'mere Manhattan N/2,5 46,7 Toivanen Liisa HVK 27 210 24 25 216 426 21 SA   
2407 Mimi Chill's Black Mamba N/2,2 47,8 Reinikainen Emmi ja Reponen Anna W-H 36 213 22 31 211 424 22 SA   
1180 Sökövintin EB-Fox U/5,4 Valio CVM-11;DVM -11 50,3 Lautala Merja & Jorma HVK 30 229 10 24 195 424 23 SA   
1337 Kiiturin NN-Remy Martin U/5 Valio 51,0 Seppänen Tarja MOSH 34 225 12 225 24  luopui finaali  
2564 Betjanova Karkkikepponen U/2,9 51,0 Pakkanen Ritva ja Pekka K-SVK 29 222 17 30 222 25  luopui finaali  
1861 Tuulikellon Diivaco N/3,9 4 46,3 Seppänen Tarja MOSH 28 216 20 216 26  luopui finaali  
2322 Acamar Speedy Star U/2,5 50,6 Aaltonen Sari MOSH 35 205 27 205 27    
802 Biswhip's Dumas U/6,4vet 49,6 Lähdesmäki Eija MOSH 42 202 28 202 28    
2210 Sopisco Ensihupi U/2,5 1 48,9 Sepponen Janne K-SVKK 43 201 29 201 29    
1744 Pikkuliisan Kesäyön Keiju N/5,1 45,7 Palo-oja Satu & Asikainen Kari & Halonen Jaanaliisa HVK 35 197 30 197 30    
2524 Pikkuliisan Onnen Kuiskaus N/1,7 1 47,8 Halonen Jaanaliisa ja Joenperä Hanna W-H 31 196 31 196 31    
2152 Nyanssin Berberis U/3 Valio DVM-13 49,5 Luusua Tarja K-SVKK 32 195 32 195 32    
2544 Milfaro's AmorAmor N/4,2 47,6 Lavikainen Anna K-SVKK 30 186 33 186 33    
2226 Betjanova Kevätkeiju N/2,9 46,9 Pakkanen Ritva ja Pekka W-H 38 151 34 151 34    
2705 Nightvision Frozen By The Sun U/3,1 51,0 Pessi Marko TT 41 0 -- --    
1830 Pikkuliisan Lumimestari U/4,8 49,6 Vesterinen Kaarina SSVK 31 0 -- --    
Whippet      N>48 ja U>51 cm  - Mixed
1762 Of Streamline Famous Baron U/5,9 1 52,8 Stöckell Jari HVK 50 241 1 35 241 482 1 SERTK   
2560 Effloresco's Lillian N/1,6 49,9 Seppänen Tarja MOSH 49 238 2 35 241 479 2 SERTK   
2032 Just Nosy Willow N/3,7 Valio DVM-13 49,7 Poikonen Heli MOSH 46 227 6 39 233 460 3 SA   
2523 Miyessa Born To Be Wild U/2,3 1 54,1 Leino Jenna TVK 49 238 2 36 222 460 4 SA   
1580 Sopisco Bengal Tiger U/5,5 1 51,7 Mikkonen Anna HVK 50 228 5 39 231 459 5 SA   
1635 Besties Nääs Ville U/5,1 4 51,9 Rossi Suvi K-SVKK 44 234 4 36 221 455 6 SA   
2400 C'mere Jääkristalli N/4,6 49,3 Varila Anna LL 44 217 10 37 235 452 7 SA   
2532 Tarumetsän Yöttömänyön Juhla N/3,4 48,5 Myllylä Monna HVK 45 225 7 38 218 443 8 SA   
2377 Nightvision Fear of the Dark U/3,1 52,3 Ylä-Outinen Jaana ja Parviainen Paavo K-SVK 46 223 8 38 210 433 9 SA   
2090 Mallyfield Dream Ace U/3,2 2 53,7 Lähdesmäki Eija MOSH 48 218 9 37 209 427 10 SA   
2371 Villituulen Vantage N/3 2 SVKLM-12 48,6 Holopainen Henriikka LL 45 215 11 215 11    
1866 Pikkuliisan Majuri U/4,1 Valio 52,9 Aaltonen Sari MOSH 48 212 12 212 12    
2225 Betjanova Kujekavaljeeri U/2,9 52,5 Pakkanen Ritva ja Pekka K-SVK 47 208 13 208 13    
2258 Tarumetsän Yön Uljas Prinssi U/3,4 53,6 Halonen Jaanaliisa SSVK 47 202 14 202 14    
Rhodesian ridgeback
2734 Mbwasimba Manica Galana N/1,5 Henttonen Petra TVK 52 200 2 40 249 449 1 SERTK   
2657 Ikimba Husani U/2,4 Paakki Marjo LL 51 191 4 41 193 384 2    
2243 Mahiri Retta's Fyor U/3,1 Ridanpää Maaret LL 53 192 3 41 168 360 3    
2383 Isabis Jendayi Jira N/2,7 Silander Kristiina SRB 51 0 -- --    
2647 Ronja N/2,1 Kangas Sari SRB 52 212 1 40 0 disk fin.   
Silkkivinttikoira
S28 Tsaarikon Ambassadora N/3,1 Kati Saarikko LL 2 249 1 2 265 514 1 SERTK   
s27 Tsaarikon Aristokreetta N/3,1 Minna Saarikko LL 1 245 2 2 249 494 2 SA   
s24 Sarafias Eryk U/4,4 Suvi Tökkeri & Salla Klemetti SuSVK 2 210 3 1 210 420 3 SA   
s25 Allagante Windspirit St. Kitts N/4 Kati & Minna Saarikko SuSVK 1 185 4 1 200 385 4    
s20 Lassa Double M U/5,3 Gunilla Fager & Minna Saarikko SuSVK 3 10 5 10 5    
Irlanninsusikoira - yhdistelmä
2630 Fernmark Nodens U/1,8 Puruskainen Outi ja kasvattajat HVK 5 228 1 4 238 466 1 SERTK   
2187 Mami's Beardie Oops N/3 Saksinen Kari SSVK 4 204 2 4 215 419 2 SA   
2474 Yli-Kymen Hilppa N/2,2 Saksinen Kari ja Blomqvist Saila SSVK 4 196 3 3 212 408 3 SA   
2334 Wolfborder's Absolutely Fabulous N/2,7 2 Kaikko Johanna SSVH 6 102 4 102 4    
2351 Carel Wolf Veera N/2,7 SMM-12 Lihavainen Sirpa W-H 5 95 5 95 5    
Skotlanninhirvikoira - yhdistelmä
2413 Sandmanscot's Tighearnach U/2,5 4 Winter Marjo LL 7 208 1 5 235 443 1 SERTK ,KVA-M  
1645 Black Jade's Brayden U/5 Valio SVKLMM-10ja12;DVM-11 Aalto Nina & Marja-Terttu SKHH 7 200 2 200 2    
Englanninvinttikoira - yhdistelmä
2191 Kimsar Last Hope U/4 4 SVKLM-12 Sorvo Sari K-SVKK 8 236 1 6 247 483 1 SERTK , KVA-M  
5035 Estet Classic Jasmine N/3,3 Myyrä Jari 0 8 227 2 6 230 457 2 SA   
Puolanvinttikoira
539 Polskis Alfa Romeo U/7,5vet Valio Hämäläinen Zaida HVK 9 242 1 7 20 262 1  LOUK.FIN  
2651 Maciwoda Arcturus U/2,4 Sundström Lotta & Suhonen L. SSVK 9 disk 0 disk   
Unkarinvinttikoira
2149 Avenina's Cukor Cijelka N/3,1 Savolainen Emmi ja Uuttu Henry TVK 10 232 1 8 228 460 1 SERTK   
2176 Avenina's Csintalan Csanto U/3,1 2 DVM-13 Kivistö Hanna LL 10 disk 0 disk   
Venäjänvinttikoira - yhdistelmä
2581 Krikorova Elli N/1,9 Kähkönen Ritva PVK 12 247 1 10 262 509 1 SERTK   
2481 RiverRun Oxota Royal Blackbird Avalon N/1,9 1 Saarikko Minna SBK 21 245 2 10 245 490 2 SERTK   
2382 Venecija Vesnoj Mielas Kupidonas N/2,5 2 Majuri Ilmari SBK 22 240 3 14 234 474 3 SERTK   
1055 Aatu U/5,8 Valio Vehkasalo Erja & Joni SBK 16 228 5 11 238 466 4 SA   
2031 Polongain Oljakova N/4,2 2 Söderholm Pia SBK 13 238 4 14 205 443 5 SA   
2713 Coverdale's Reckless Love U/1,6 Saarinen Annika SBK 16 211 7 9 224 435 6 SA   
2229 Skatiya N/3,2 1 Sulkumäki Leena ja Kuusela Sanja ja Lappalainen Heidi SSVK 20 209 8 12 225 434 7 SA   
1758 Brianna N/5,1 1 Sulkumäki Leena SSVK 19 205 10 12 217 422 8 SA   
2343 Anya N/2,6 Saarinen Johanna SBK 20 209 8 9 212 421 9 SA   
2643 Charlotte'Russe Ockleberry Finn U/1,6 Heinonen Berit ja Markku MOSH 11 212 6 11 189 401 10 SA   
1037 Anna-Su Wladimir U/6,1vet 1 Sydänmäki Tanja SSVK 17 187 12 13 191 378 11    
1027 Anna-Su Windy Sea N/6,1vet 2 Huttunen Anneli LL 17 195 11 13 54 249 12    
1031 Anna-Su Walice Fresh N/6,1vet 1 Luukkanen Susanna SSVK 18 120 13 120 13    
1807 Anna-Su Xarifa N/4,3 1 Saarinen Johanna SBK 21 109 14 109 14    
1815 Charlotte´Russe Mercedes N/4,1 Valio SMM-11 Tuominen Liisa PVK 11 109 14 109 15    
1820 Charlotte´Russe Manolito U/4,1 1 Räsänen Mauri SSVH 19 69 16 69 16    
1941 Betjanova Aleksei Harlamov U/4,1 1 Pakkanen Ritva ja Pekka K-SVK 13 63 17 63 17    
2044 Donskoi Moroska N/3,4 Niinistö Ella ja Nieminen Tarja SBK 15 42 18 42 18    
1792 Katinka N/4,1 2 Pyy Marinka & Virta Toni SBK 12 21 19 21 19    
1845 Betjanova Aram Hatshaturjan U/4,1 Vainio-Hasu Mari & Hasu Emma K-SVK 23 19 20 19 20    
1508 Anna-Su Xenik Fekete U/4,3 Vehkasalo Erja & Joni SBK 22 16 21 16 21    
1073 Betjanovan Amelia Jarmila N/6 Pakkanen Ritva & Pekka K-SVK 15 15 22 15 22    
2421 Go-Anna von Ochotnikov N/2,5 Pulkkinen Maarit ja Luukkanen Susanna SBK 14 15 22 15 23    
1072 Betjanova Andrei Jaromir U/6 Pakkanen Ritva & Pekka SBK 14 disk 0 disk   
2578 Rainmaker Madde Moose N/2,1 Söderlund Jan / Furstenborg Karin HVK 18 disk 0 disk